Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Adolfiny, Odetty, Wacława 15 Kwietnia 2021, 10:21
Dziś 0°C
Jutro 3°C
Kultura i oświata
25 Lutego, 2021

Kępno: Współpraca grupy Erasmus+ z Muzeum Ziemi Kępińskiej

Już drugi rok trwa współpraca grupy Erasmus+ Liceum Ogólnokształcącego nr I im. mjra Henryka Sucharskiego z Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego w Kępnie przy realizacji projektu pn. „EuroVisions - dźwięki i kolory wspólnej Europy”.

W ubiegłym roku szkolnym, realizując podtemat związany z muzyką, wzięliśmy udział w warsztatach przeprowadzonych przez pracownika muzeum – Joannę Kuźnik poświęconych polskiej muzyce ludowej i tradycjom regionalnym. Podczas zajęć poruszyliśmy kwestie m.in. symboliczno-artystycznej dziedziny kultury ludowej, pochodzenia oraz rodzajów instrumentów i kapel muzycznych, a także wiejskich obyczajów i obrzędów. Analizowaliśmy również brzmienie instrumentów i ich użycie w zależności od okoliczności. Ponadto poznaliśmy liczne odmiany skrzypiec oraz charakterystyczne dla Wielkopolski instrumenty. Skupiliśmy się również na obrzędowej roli muzyki, która towarzyszyła mieszkańcom wsi podczas najważniejszych wydarzeń. Poruszane zagadnienia pomogła nam zrozumieć książka regionalnego etnologa – Józefa Majchrzaka pt. „Folklor ziemi kępińskiej”, która okazała się niezmiernie wartościowym materiałem wyjściowym do analizy polskiej ludowości.

~ Paulina Pacyna-Dawid

Więcej w nr 8 (1417) 2021 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!