Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Erwiny, Henryka, Mariusza 19 Stycznia 2020, 19:19
Dziś 3°C
Jutro 2°C
Historia
9 Maja, 2019

Kępno: Witaj maj, 3 Maj!

Obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni, po burzliwej debacie, przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru.
3 maja br. w Kępnie odbyły się uroczyste obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, poczty sztandarowe, służby mundurowe, przedstawiciele placówek oświatowych, stowarzyszeń, organizacji i instytucji, kombatanci, harcerze oraz mieszkańcy Kępna.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji ojczyzny, odprawioną w kościele pw. św. Marcina w Kępnie. Następnie delegacje na czele z orkiestrą dętą z Wieruszowa przemaszerowały na kępiński Rynek. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu państwowego i wciągnięciu na maszt biało-czerwonej flagi, burmistrz Piotr Psikus przypomniał wszystkim znaczenie Konstytucji.

~ KR

Więcej w nr 19 (1325) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!