Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Alfa, Leonii, Tytusa 20 Kwietnia 2024, 02:40
Dziś 8°C
Jutro 5°C
Kępno
7 Marca, 2019

Kępno: „To potężny zastrzyk wsparcia dla polskich rodzin”

Konferencja prasowa w biurze Prawa i Sprawiedliwości w Kępnie.

4 marca br. w biurze Prawa i Sprawiedliwości w Kępnie przy ul. Kościuszki odbyła się konferencja prasowa. W spotkaniu z lokalnymi mediami udział wzięli: poseł Piotr Kaleta, poseł Tomasz Ławniczak, wicestarosta Alicja Śniegocka, członek Zarządu Powiatu Kępińskiego Marek Potarzycki, asystent senatora Łukasza Mikołajczyka, Dawid Korzeniewski oraz członkinie PiS: Aneta Rabiega i Ewa Bagińska.
Głównym tematem konferencji było przedstawienie nowego programu partii, czyli tzw. „Piątki PiS”, która dotyczy: rozszerzenia programu „500+”, przywrócenia zredukowanych połączeń autobusowych, obniżenia kosztów pracy, braku podatku PIT dla osób pracujących do 26. roku życia oraz „trzynastki” dla emerytów, czyli świadczeń w wysokości do 1100 zł brutto.
Poseł P. Kaleta skupił się na planie przywrócenia zredukowanych połączeń autobusowych. - Za czasów naszych poprzedników PKS zlikwidował około miliarda kilometrów połączeń, ta sprawa jest bardzo istotna. Ten temat znalazł się w „Piątce PiS”, dlatego że został zaakcentowany na spotkaniach z mieszkańcami, którzy wielokrotnie mówili, że Polska powiatowa była „zwijana”, jeśli chodzi o połączenia czy posterunki policji. To wszystko teraz staramy się przywracać. W myśl nowej ustawy to starosta jest zobligowany do tego, aby kreować, odtwarzać czy powoływać na nowo połączenia osobowe w ramach powiatu i gmin. Program ma ruszyć na początku kwietnia – podkreślił, zwracając uwagę, aby samorząd powiatowy przygotował jak najszybciej siatkę odnawianych połączeń autobusowych, koncentrując się przede wszystkim na umożliwieniu młodzieży większej dostępności komunikacyjnej do szkół.
Cały cykl programów, które PiS chce wdrożyć, kosztował będzie od 37 do 42 miliardów złotych. - Często pada pytanie: skąd weźmiecie na to pieniądze? Budżet na 2019 r. został skonstruowany konserwatywnie. Sądzimy, że zmieścimy się bez uchwał o zmianie budżetu, a jedynie poprzez wewnętrzne przesunięcia, do których ma prawo Rada Ministrów. Najdroższy będzie program „500+” na każde dziecko – znikają już jakiekolwiek taryfikatory różnic zgłaszania, ile dana osoba zarabia, więc będzie to program jeszcze prostszy w obsłudze. Rząd przewiduje, że na ten program musi być zabezpieczone około 18,5 miliarda złotych. Z tytułu obniżenia kosztów pracy będzie spadek dochodów państwa na poziomie 9-10 miliardów złotych. Zerowy PIT dla młodych do 26. roku życia to, jak przewidujemy, 2-3 miliardy złotych w skali roku. Dodatkowa emerytura, czyli 1100 zł dla każdego emeryta i, o czym zadecyduje rząd, prawdopodobnie też rencisty, to koszt 7-10 miliardów złotych, a 800 milionów złotych będzie potrzebne na rekonstrukcję połączeń autobusowych – wyjaśnił poseł T. Ławniczak. Podkreślił też, że w budżecie są zabezpieczone pieniądze na podwyżki dla nauczycieli. - Zabezpieczono środki w postaci 5-procentowych podwyżek co roku w skali 3 lat od bieżącego roku, więc w sumie będzie 15-procentowa podwyżka – dodał. Przypomniał także o innych podwyżkach świadczeń dla obywateli, które zostały bądź wkrótce zostaną wprowadzone.

~ KR

Więcej w nr 10 (1316) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!