Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Balbiny, Kamila, Kornelii 2 Kwietnia 2020, 01:43
Dziś 2°C
Jutro 6°C
Historia
28 Marca, 2018

Kępno: Tak powstawały kępińskie bloki

W Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego odbył się wernisaż wystawy „Początki Spółdzielni Mieszkaniowej w Kępnie”.

- Wystawa ta opowiada o początkach i założeniu kępińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, zaś do jej realizacji przyczynili się: Dominik Makosch oraz Zarząd i pracownicy spółdzielni, którym chciałbym serdecznie podziękować – mówił podczas otwarcia ekspozycji zastępca dyrektora muzeum Tomasz Tajnert.
O genezie prezentowanej wystawy mówił jej współtwórca, przewodniczący Rady Muzeum Dominik Makosch. - Zdjęcia, które są na tej wystawie i które państwo zobaczą w katalogu, to są zdjęcia zrobione w latach 1957–1967. Jest też kilka zdjęć późniejszych. Te wszystkie zdjęcia powstały, oczywiście w okresie PRL-u – opowiadał. – W lipcu 2017 r. otrzymałem dostęp do całkiem sporego, szacowanego na około tysiąc zdjęć archiwum fotograficznego Spółdzielni Mieszkaniowej w Kępnie. Początkowo zdjęcia miałem po prostu umieścić na poświęconym historii naszego miasta portalu www.kepnosocjum.pl. Będąc jednak pod wrażeniem tego, co na zdjęciach zobaczyłem: dzieciństwa, dorastania, budowania nie tylko bloków, ale i rodzinnych i sąsiedzkich więzi, słowem domów dla tysięcy kępnian, razem z Tomkiem Tajnertem zdecydowaliśmy się na wystawę fotograficzną i wydanie katalogu poświęconego początkom spółdzielni.
Do końca kwietnia oglądać można fotografie związane z wybudowaniem w Kępnie bloków, a także zapoznać się z historią początku funkcjonowania spółdzielni, kiedy to 12 grudnia 1957 r. podczas Walnego Zebrania Założycielskiego zawiązano Spółdzielnię Mieszkaniową Typu Lokatorskiego. Odwiedzający wystawę będą mieli też okazję poznać współtworzących historię SM ludźmi, takich jak pierwszy prezes spółdzielni Feliks Gruszka czy jej wieloletni prezes Czesław Niechciał.  
Organizatorzy zaznaczyli też, że przygotowana ekspozycja i katalog stanowią jedynie fragment potężnego archiwum zdjęć, dokumentów, planów i wspomnień dotyczących kępińskiej spółdzielni. Planowane jest powołanie zespołu, który opracuje kompleksową monografię Spółdzielni Mieszkaniowej w Kępnie.

~ bem

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!