Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Bettiny, Konrada, Mirosława 19 Lutego 2019, 12:39
Dziś 10°C
Jutro 6°C
Kultura i oświata
12 Kwietnia, 2018

Kępno: Przyjaciele z Węgier z wizytą w Kępnie

W Kępnie gościła 25-osobowa grupa z Encs na Węgrzech.

Od 15 marca br. w gminie Kępno gościła 25-osobowa grupa z partnerskiego miasta Encs na Węgrzech. Goście przyjechali w ramach projektu pn. „Let’s be United” dofinansowanego z programu „Europa dla obywateli”.
Goście z Encs podczas swojego pobytu w Kępnie odwiedzili wiele miejsc i uczestniczyli w wydarzeniach artystycznych i panelach tematycznych.
Podczas wizyty grupa miała okazję zapoznać się z największymi inwestycjami realizowanymi w gminie Kępno: drogowymi, oświatowymi oraz przedsięwzięciami prowadzonymi przez spółki „Wodociągi Kępińskie” i „TBS”, a także z największą inwestycją – budową krytej pływalni. Węgrzy byli bardzo zainteresowani realizacją tak dużego zadania i mieli szereg szczegółowych pytań dotyczących inwestycji. Zwiedzili rondo na ul. Sportowej, boisko Szkoły Podstawowej nr 3 w Kępnie, Wodociągi Kępińskie, Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej i Komendę Powiatową Policji w Kępnie, Przedszkole „Dziecięca Kraina”, Szkołę Podstawową w Mikorzynie, Sanktuarium św. Idziego w Mikorzynie oraz muzeum parafialne.
Kolejnym punktem wizyty było spotkanie w Kępińskim Ośrodku Kultury. Artyści z węgierskiego Encs i Kępna wystąpili na jednej scenie. Goście zaprezentowali ludowy folklor w najlepszym wydaniu - w grupie węgierskiej nie brakowało bowiem uzdolnionych artystycznie tancerzy i muzyków. Największe wrażenie zrobił taniec w strojach ludowych. Gospodarze nie pozostali dłużni i również pokazali się od jak najlepszej strony, prezentując ogromną wrażliwość i muzykalność. To był niezwykły wieczór muzyki, poezji i tańca. Był też czas, aby goście z Węgier zaprezentowali kępnianom hungaricum, czyli węgierskie produkty lokalne.
Grupa z węgierskiego miasta Encs odwiedziła także kępińskie kino „Sokolnia”. Goście, po obejrzeniu filmowych trailerów, byli pod dużym wrażeniem możliwości technicznych kina. Z kolei o lokalnej historii mogli posłuchać w murach Muzeum Ziemi Kępińskiej, gdzie obejrzeli eksponaty dokumentujące lokalną przeszłość regionu oraz wystawę fotografii Dominika Makoscha.
Wizyta była również okazją do spotkania się z władzami kępińskiego samorządu. Podczas wizyty rozmawiano na temat bezpieczeństwa, doświadczeń i sposobów na rozwiązywanie lokalnych problemów, a także spraw społecznych i organizowanych wydarzeń kulturalnych. Węgrzy byli bardzo zainteresowani i zadawali szczegółowe pytania.
Zorganizowano też debatę z udziałem gości z Encs, dotyczącą przyszłości Unii Europejskiej w kontekście przemian, będących podwaliną tworzenia współczesnej Europy. Dyskutowano również na temat podobieństw i różnic obu narodów.
Goście zwiedzili nie tylko Kępno, ale i Wrocław: Dzielnicę Wzajemnego Szacunku, Rynek, Uniwersytet, Ossolineum, Aulę Leopoldyna oraz widok z Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, Ostrów Tumski z Katedrą i Halę Targową.

~ Oprac. KR

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!