Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Balbiny, Kamila, Kornelii 2 Kwietnia 2020, 02:17
Dziś 2°C
Jutro 6°C
Historia
25 Kwietnia, 2018

Kępno: Pociąg repatriantów zawitał do Kępna

Ogromne zainteresowanie mieszkańców wzbudził tegoroczny przyjazd pociągu repatriantów do Kępna.

Na miejscowym dworcu PKP, w sobotę, 21 kwietnia br., pociąg wiozący pasjonatów upamiętniających i odtwarzających wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat witały prawdziwe tłumy. Patronat nad przedsięwzięciem objął m.in. starosta kępiński Witold Jankowski.
Organizatorem przejazdu tradycyjnie już było Oleśnickie Stowarzyszenie Miłośników Techniki „Olsensium”. Jak co roku też, jego organizację wsparło Starostwo Powiatowe w Kępnie.
Prowadzony przez parowóz historyczny pociąg wiozący repatriantów wraz z inwentarzem wyruszył z Oleśnicy i przez Syców oraz Kępno dotarł do Wieruszowa. Po drodze zainscenizowane zostało wysadzenie szlaku kolejowego. Następnie niecodzienny skład wyruszył w drogę powrotną.
Razem z repatriantami na dworzec w Kępnie dotarła wicestarosta powiatu kępińskiego Grażyna Jany, która podróżowała pociągiem od stacji Perzów.
Uczestnicy przejazdu ubrani byli w stroje z epoki, a towarzyszyły im zwierzęta domowe oraz sprzęt wojskowy i przedmioty codziennego użytku. Każdy z uczestników wydarzenia otrzymał „kartę przesiedleńczą”, która pieczętowana była na każdej stacji. Wszystko po to, by jak najwierniej odtworzyć transport repatriantów.
Pogoda tego dnia dopisała. Na kępińskim dworcu repatriantów witały tłumy zainteresowanych osób, które pomimo opóźnienia pociągu nie zrezygnowały z udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. Rozbrzmiewała muzyka lat powojennych, były i tańce. Nie zabrakło też grochówki, chleba ze smalcem, kiszonych ogórków i kaszanki.

~ Oprac. bem

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!