Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy 18 Kwietnia 2024, 16:23
Dziś 3°C
Jutro 9°C
Kultura i oświata
8 Sierpnia, 2019

Kępno: Patriotyzm niejedno ma imię

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kępnie w bieżącym roku realizowała drugą edycję projektu „Reportaż po sąsiedzku” z programu „Młodzi w Akcji – kreatywne wyzwania”. Jest to ogólnopolski program realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w partnerstwie z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności w ramach programu „Szkoła ucząca się”. Partnerem projektu był „Tygodnik Kępiński”, który w dzisiejszym numerze prezentuje drugi nagrodzony przez redakcję reportaż. Tym razem autorka na naszych łamach próbuje odpowiedzieć na pytania: Czy w pędzącym świecie technologii, kultu piękna i postępów w nauce jest czas na patriotyzm? Czy jest on teraz na tyle ważny, aby uczyć o nim młodych ludzi? Czy jest gotowa recepta na patriotyzm?

Próba definicji – rozważania ogólne
Według słownika PWN patriota, to człowiek kochający swoją ojczyznę, gotów do poświęceń dla niej. To naprawdę krótka i ogólna definicja słowa, które w rzeczywistości posiada wiele znaczeń i przez wielu ludzi rozumiane jest na różne sposoby. Nie trzeba być znawcą historii, aby wiedzieć, że współczesny patriotyzm różni się od tego, który znamy z opowiadań dziadków czy lektur szkolnych. Łatwo jest też dojść do wniosku, że żyjemy w stosunkowo spokojnych czasach, nasz kraj jest wolny, a my - niezależni. Nikt z nas, aby udowodnić swoje przywiązanie do ojczyzny, nie staje w jej obronie z szablą, karabinem czy butelką benzyny w ręku. Czy to znaczy, że dzisiaj łatwiej jest nam być patriotą?
Kardynał Stefan Wyszyński, opowiadając o tym, jak zaszczytnie jest umrzeć za ojczyznę, dodał: Jednakże trudniej jest niekiedy żyć dla ojczyzny. Można w odruchu bohaterskim oddać swoje życie na polu walki, ale to trwa krótko. Większym niekiedy bohaterstwem jest żyć, trwać, wytrzymać całe lata. Jego słowa w żaden sposób nie umniejszają zasług osób, które zginęły w imię wolnej Polski. Skłaniają nas, ludzi XXI wieku, do refleksji, do zastanowienia się nad własnym życiem. Pracowici, pomocni, konsekwentni, przywiązani do swojej ziemi, tacy byli ludzie, których dziś uznajemy za bohaterów. Czy ich postawy są nam tak odległe, że nie jesteśmy w stanie ich naśladować?
Postanowiłam zająć się tym tematem, ponieważ chciałam poznać opinię różnych ludzi. Patriotyzm to pojęcie trudne do zdefiniowania. To, jak je rozumiemy, pokazuje, jakimi wartościami się kierujemy. Uważam, że jeżeli dla kogoś ważni są inni ludzie, to zrozumie patriotyzm jako m.in. szacunek do drugiego człowieka. Jeśli ktoś dba o środowisko, może uznać to za swoisty objaw przywiązania do ojczyzny, w ogóle do naszej planety. Dlatego rozmawiałam z przedstawicielami różnych pokoleń i środowisk, dużo rozmyślałam i postanowiłam porównać wszystkie wypowiedzi oraz wyciągnąć z nich wnioski.

~ Marysia Stasiaczyk

Więcej w nr 32 (1338) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!