Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Bettiny, Konrada, Mirosława 19 Lutego 2020, 18:25
Dziś 3°C
Jutro 5°C
Powiat
7 Marca, 2018

Kępno: Pamiętamy o Żołnierzach Niezłomnych

1 marca 2018 r. w Kępnie odbyły się powiatowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Uroczystości zorganizowane z inicjatywy Starosty Kępińskiego oraz Społecznego Komitetu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kępnie rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w kościele pw. św. Marcina.
Nabożeństwo w intencji żołnierzy niepodległościowego podziemia powiatu kępińskiego oraz ich rodzin odprawił proboszcz parafii ks. kanonik Jerzy Palpuchowki.
- Jesteśmy tu, aby przemyśleć niedawną historię razem z tymi, którzy zostali zabici i dopominają się prawdy - mówił podczas homilii ks. proboszcz. - Prawda o tamtym czasie została zamknięta. Obecnie przyszedł czas na refleksję, a Bóg w swej łasce sprawiedliwie osądzi katów i ich ofiary.
Następnie delegacje samorządowców, instytucji, organizacji, księża, młodzież szkolna i harcerze wraz z pocztami sztandarowymi udały się pod tablicę upamiętniającą ofiary Krwawej Nocy Kępińskiej przy ul. Ks. Magnuszewskiego oraz pod tablicę pamiątkową poświęconą Żołnierzom Niezłomnym przy ul. Kościuszki. W tych miejscach pamięci złożone zostały kwiaty i zapalone znicze.
Główna część tegorocznych obchodów miała miejsce w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Kępnie. Prowadzący spotkanie naczelnik Wydziału Zarządzania Projektami i Promocji Powiatu Marcin Wiśniewski powitał przybyłych gości, w szczególności zaś rodziny żołnierzy podziemia niepodległościowego: Stanisławę Gibek i Wiktorię Noculak – córki Stanisława Gibka ps. „Piekarz” - żołnierza oddziału Franciszka Olszówki „Otta” i „Rudego”.
Okolicznościowe przemówienie wygłosił starosta kępiński Witold Jankowski.
- Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - tak właśnie nazywa się dzień, który obchodzimy. Nie bez przyczyny rozpoczęliśmy ten uroczysty dzień mszą świętą - zaznaczył. - To nie był ani przypadek, ani jakaś fanaberia, to była i jest przemyślana strategia, przemyślany moment związany z pamięcią o Żołnierzach Wyklętych, z naszą polską, katolicką tradycją i religijnością. Nikomu chyba tutaj w tej sali nie muszę przypominać, że Żołnierze Wyklęci, Niezłomni mieli wypisane na swoich sztandarach „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Oni także zawsze rozpoczynali swoje ważne wydarzenia od tego, aby być z Panem Bogiem – mówił starosta. Przypomniał też, z jak wielką determinacją przez kilkadziesiąt lat próbowano zakłamać historię, wymazując losy Żołnierzy Wyklętych z pamięci Polaków. W. Jankowski podkreślał znaczenie ich heroizmu, stanowiącego kolejny dramatyczny akt walki o wolną Polskę.

~ bem

Więcej w nr 10 (1265) 2018 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!