Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Ilony, Jerzego, Wojciecha 24 Kwietnia 2024, 06:13
Dziś 6°C
Jutro 8°C
Kępno
26 Kwietnia, 2018

Kępno: O spotkaniu w ramach Erasmusa+

Erasmus+ zmienia życie, otwiera umysły. O tym, czy hasło projektu ma odwołanie w praktyce, przekonali się uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr I im. mjr Henryka Sucharskiego w Kępnie, którzy po raz kolejny wzięli udział w międzynarodowej konferencji w ramach projektu Erasmus+.

 

6 kwietnia 2018 r. grupa uczniów w składzie: Karol Bagiński, Emilian Nowak, Zuzanna Bednarek, Kinga Trzeciak, Tomasz Schimrosczyk, Maksymilian Udała, Iga Tuz, Julia Wiśniewska i Julia Kozica, pod opieką dyrektor Danuty Stefańskiej i nauczyciela języka angielskiego - Marka Fronia, wyruszyli w podróż do Przybramu. To właśnie w tym czeskim mieście spotkały się delegacje ze szkół Gymnazium Pribram z Czech, Liceo Calasanzio z Włoch, Vollen Ungdomsskole z Norwegii, XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Fredry z Wrocławia oraz z naszego liceum. Celem projektu jest rozwijanie umiejętności jego uczestników, modernizacja systemów edukacji, szkoleń i wspierania młodzieży, a także zwalczanie przemocy, dyskryminacji. Projekt podkreśla szczególnie znaczenie współpracy międzysektorowej.
W celu lepszego zapoznania i przełamania barier językowych zostaliśmy podzieleni na grupy międzynarodowe, w których współpracowaliśmy przez cały okres trwania wyjazdu. Każda ze szkół stworzyła swoją część łańcucha historii, w której zostały ukazane problemy Unii Europejskiej, między innymi: alkoholizm, narkomania, dyskryminacja, homofobia, siecioholizm czy smog, który został omówiony przez naszych uczniów jako dominujący problem w Polsce. Wszyscy pracowaliśmy razem w ramach stworzenia sztuki, która pozwoli zobrazować, jak wielka jest skala problemów i w jaki sposób możemy im zapobiegać. Dzięki pomocy czeskich aktorów „Archa”, nauczyliśmy się, jak okazywać emocje na scenie. Praca w grupach artystycznych umożliwiła nam doskonalenie zdolności plastycznych i nauczyła cierpliwości, a praca nad oprawą muzyczną pozwoliła odkryć swoje talenty. Razem przyczyniliśmy się do powstania sztuki, której fundamentem była współpraca.
Jednak udział w projekcie to nie tylko ciężka praca. Ćwiczyliśmy naszą tężyznę fizyczną podczas gry sportowej „TEPfactor”, poznawaliśmy Przybram dzięki interaktywnej grze nawigacyjnej, bawiliśmy się na imprezie, a w końcu zwiedzaliśmy Pragę. Każdego dnia uczyliśmy się tańca, który przedstawił nam inny kraj. Mieliśmy szansę uczestniczenia w sztuce teatralnej ,,The Best of IMAGE”, która okazała się doskonałym połączeniem pantomimy z grą świateł. Bardzo dobrze wspominamy też kurs języka czeskiego.
Niektóre wydarzenia pozostaną na zawsze w naszej pamięci, wierzymy, że nowe znajomości przetrwają nawet wiele lat, a to, czego doświadczyliśmy, jest nasze! Projekt Erasmus+ jest bodźcem, który od lat porusza młodzież, pozwala poznać siebie i innych ludzi, jest niepowtarzalną szansą do rozwoju i najlepiej promuje hasło Unii Europejskiej: zjednoczona w różnorodności. Wszyscy jesteśmy inni, ale przyświeca nam wspólny cel: walki o lepsze jutro. Dzięki projektowi mogliśmy się do niej przyczynić.

Julia Kozica, uczennica klasy I D

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!