Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Adolfiny, Odetty, Wacława 15 Kwietnia 2021, 10:18
Dziś 0°C
Jutro 3°C
Powiat
4 Marca, 2021

Kępno: Niepokorni oddali hołd Niezłomnym

Minęła dekada od momentu, gdy upamiętnianie ofiar komunizmu stało się sprawą narodową. Wcześniej obchody dnia pamięci Żołnierzy Wyklętych miały charakter w zasadzie incydentalny i były efektem determinacji pojedynczych osób, aby ocalić ich pamięć od zapomnienia.

Od zawsze mamy w regionie niepokornych, którzy z uporem przywracają tajemnice tutejszych Żołnierzy Wyklętych, które miały być zasypane w bezimiennych dołach śmierci.
Przypomnę, że do najliczniejszych oddziałów zbrojnych podziemia niepodległościowego, walczącego w latach 1945-1950 w powiecie kępińskim, należały jednostki dowodzone przez: por. Franciszka Olszówkę „Otta”, Stanisława Panka „Rudego”, Józefa Zawadkę „Waldemara”, Władysława Dziadka „Dziadka”, Jana Gonerę „Śmiałego”, Władysława Jaskółkę „Groma”, Józefa Ślęzaka „Muchę” z oddziału Jana Małolepszego „Murata”, Zygmunta Tomaszewicza „Nietoperza”, Stanisława Piekarskiego vel Ornatowskiego „Orkan”, „Neczko” i Jana Prusinkiewicza (grupa młodzieżowa). W Kępińskiem w walkę i pomoc oddziałom partyzanckim zaangażowanych było czynnie kilka tysięcy osób.

~ m

Więcej w nr 9 (1418) 2021 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!