Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Grzegorza, Salomei, Walerii 17 Listopada 2019, 19:31
Dziś 12°C
Jutro 13°C
Powiat
17 Lipca, 2019

Kępno: Na straży bezpieczeństwa już od 100 lat

Uroczystości z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej.

12 lipca br., na pamiątkę uchwalonej przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 1919 r. ustawy o powołaniu Policji Państwowej, odbyły się uroczystości z okazji 100. rocznicy tego wydarzenia. Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem ku czci policjantów Komendy Powiatowej Policji w Kępnie pomordowanych w okresie II wojny światowej.
Uczestnicy uroczystości wzięli udział w mszy świętej w kościele pw. św. Marcina w Kępnie, po czym przybyli goście oraz pododdziały, w asyście Wrocławskiej Orkiestry Dętej, przemaszerowały na kępiński Rynek, gdzie uroczysty meldunek od dowódcy kom. Jarosława Przybylskiego przyjął zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Roman Kuster. Następnie na maszt wciągnięto flagę Polski i odśpiewano hymn państwowy. Historię Policji Państwowej oraz o rok młodszej kępińskiej jednostki przypomniał komendant powiatowy Policji w Kępnie mł. insp. Robert Ciesielski. - Początki służby policyjnej w odrodzonej Polsce były czasem trudnym i wyjątkowym, szczególnie w takim mieście, jak Kępno, które było miastem przygranicznym i w którym funkcjonowały obok siebie różnie kultury, narodowości i wyznania. Początki Komendy Powiatowej Policji w Kępnie są nierozerwalnie związane z doniosłym zdarzeniem, jakim było Powstanie Wielkopolskie. Komenda w naszym mieście została formalnie powołana do życia z początkiem lipca 1920 r., jako jedna z 14 komend powiatowych 11. Okręgu Policji Państwowej z siedzibą w Poznaniu i swym zasięgiem obejmowała tereny od Mikstatu przez Ostrzeszów, Kobylą Górę i Grabów, aż do Słupi pod Bralinem, Siemianic i Rychtala, gdzie funkcjonowały posterunki graniczne – przypominał. - Nasza formacja ciągle się zmienia, pomimo wielu sprzeczności i trudności jesteśmy coraz skuteczniejsi w zwalczaniu i ograniczaniu wszelkiego rodzaju przestępczości oraz cieszymy się wysokim zaufaniem społecznym – podkreślił komendant. 

~ KR

Więcej w nr 29 (1335) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!