Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Balbiny, Kamila, Kornelii 31 Marca 2020, 11:14
Dziś 2°C
Jutro 6°C
Kultura i oświata
21 Marca, 2018

Kępno: Młodzież z Niemiec na praktykach zawodowych w Kępnie

Już po raz piąty niemiecka młodzież odbywała praktyki zawodowe w Kępnie w ramach programu Erasmus+ finansowanego przez Unię Europejską.

 

Celem programu jest promowanie mobilności pracowników na europejskim rynku pracy, efektywne wykorzystanie potencjału kapitału społecznego oraz propagowanie idei uczenia się przez całe życie. Podczas realizacji projektów w ramach programu Erasmus+ szczególną wagę przywiązuje się do kształtowania otwartości i wrażliwości międzykulturowej, nauki języków obcych oraz zdobywania umiejętności przystosowywania się do warunków życia i pracy w różnych krajach europejskich.
W tegorocznych praktykach wzięło udział 12 uczniów szkoły partnerskiej Conerus-Schule BBS Norden kształcących się w zawodach: nauczyciel przedszkola, mechatronik oraz opiekun osób starszych. Opiekę nad nimi sprawowali niemieccy nauczyciele Ole Weil i Michael Rost. Młodzież odbywała praktyki w Przedszkolu Sióstr Boromeuszek w Kępnie, w Firmie Jasiak Auto Service Stacja Kontroli Pojazdów oraz w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Kępnie.
Od 6 do 9 marca 2018 r. przebywali w Kępnie z przewidzianą w ramach realizacji projektu wizytą monitorującą: dyrektor szkoły w Norden – Volker Cammans, koordynator projektu Andreas Nommels oraz Karen Greve. Delegacja wraz z dyrekcją Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kępnie odwiedziła wszystkich uczniów w zakładach pracy. Zarówno praktykanci, jak i pracodawcy byli zadowoleni z przebiegu praktyk. Młodzież zapoznała się z organizacją zakładów pracy oraz miała możliwość porównania ich z niemieckimi firmami.
ZSP nr 2 w Kępnie przygotowała program pobytu oraz zaplanowała dla młodzieży z Norden bogatą ofertę turystyczno-rekreacyjną. Praktykanci poznali kępińską placówkę, a także uczestniczyli w wycieczkach do Wrocławia i Ostrzeszowa (basen, kręgle). Byli także w Poznaniu, w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau oraz w Krakowie.
W przedostatnim dniu pobytu, tj. 16 marca 2018 r., odbyło się seminarium podsumowujące praktyki, w którym uczestniczyli niemieccy praktykanci, współorganizatorzy, czyli dyrekcja ZSP nr 2 w Kępnie, przedstawiciele firm zaangażowanych w realizację projektu oraz nauczyciele i uczniowie tej szkoły.
Głównym punktem seminarium były prezentacje 12 praktykantów, którzy odbyli trzytygodniową praktykę w kępińskich przedsiębiorstwach, współpracujących z ZSP nr 2 w Kępnie. Z ich relacji wynikało, że pobyt w Polsce to nie tylko praktyka zawodowa, ale również pokonywanie barier językowych, poznawanie regionu, jego kultury i obyczajów. Umiejętności zdobyte podczas praktyk zostały potwierdzone certyfikatami wydanymi przez zakłady pracy oraz dokumentem „Europass Mobility”, który będzie służył prezentacji całokształtu doświadczeń i wiedzy zdobytej przez jego posiadacza podczas praktyki za granicą.
Uczniowie bogatsi o nowe doświadczenia zawodowe wrócili do Niemiec w sobotę, 17 marca. Jak sami stwierdzili, praktyki umożliwiły im porównanie warunków pracy w Polsce i Niemczech. Dodatkową korzyścią było poznanie innej kultury, zdobycie nowych doświadczeń, a to jest przecież niesamowity kapitał na przyszłość.

~ Oprac. Ewa Brajer

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!