Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Jarosława, Marka, Wiki 25 Kwietnia 2024, 11:36
Dziś 6°C
Jutro 14°C
Kultura i oświata
11 Listopada, 2019

Kępno: Mądre zakupy – planujemy, kupujemy, gotujemy i nie marnujemy

Przekroczenie terminu przydatności do spożycia, za duże zakupy, niewłaściwe przechowywanie czy też brak pomysłu co zrobić z zakupionymi produktami spożywczymi – to najczęstsze przyczyny wyrzucania żywności. Spróbujemy dzisiaj naszym Czytelnikom podać kilka rad, jak zlikwidować to zjawisko, zwłaszcza w kontekście obchodzonego 16 października Światowego Dnia Żywności.

Światowy Dzień Żywności, obchodzony 16 października, jest okazją, aby przypomnieć ideę niemarnowania żywności. Jako konsumenci mamy coraz większą tego świadomość, jednak nie zawsze podejmujemy konkretne działania, żeby to zmienić. Może spróbujmy zmienić swoje przyzwyczajenia, począwszy od planowania posiłków.
Planowanie posiłków np. na tydzień to pierwszy krok i sposób niemarnowania żywności, gdyż właśnie, musimy zrobić listę zakupów tylko potrzebnych składników. Pamiętajmy, aby przeliczyć produkty na liczbę domowników. Warto zrobić kuchenny przegląd szafek i lodówek, aby sprawdzić, które produkty z menu mamy w domu.
Nie wychodźmy na zakupy głodni, gdyż wtedy mamy skłonność, aby kupować więcej zbędnych produktów. Na zakupach trzymaj się listy i określ planowany budżet na ten cel, to właśnie sprawi, że nie kupimy zbędnej żywności, szczególnie tej w promocyjnych cenach po kilka sztuk.
Jesteśmy już po zakupach i co dalej? Sprawdzamy warunki przechowywania zakupionej żywności i termin przydatności do spożycia. Ułożenie produktów w szafkach lub lodówce tak, aby z brzegu były te, którym kończy się termin ważności, sprawi, że będą użyte jako pierwsze. Mówi o tym zasada FIFO (First In-First out) , czyli pierwsze weszło – pierwsze wyszło, super sposób, który zapobiegnie przegapieniu terminu ważności. Dobrym nawykiem jest opisanie produktów datami otwarcia, aby mieć pewność, że żywność szczególnie wymagająca warunków chłodniczych, jest bezpieczna dla naszego zdrowia.
Produkty szybko psujące się, oznaczone są na etykiecie określeniem „Należy spożyć do”. Po jego terminie produkt uznaje się za niebezpieczny mikrobiologicznie, np. jogurt, wędlina, które należy wyrzucić, jeśli nie zdążyliśmy ich spożyć. Warto więc robić przegląd lodówki.
A co, jeśli przeterminują się produkty tzw. suche, np. ryż, mąka, cukier, kasza? Wyrzucić? Pamiętajmy, że produkty oznaczone na etykiecie określeniem „Najlepiej spożyć przed…” dotyczą żywności, która, jeśli była właściwie przechowywana, zachowuje swoje właściwości.
Przygotowanie potraw to też okazja, aby ograniczyć wyrzucanie żywności. Starajmy się wykorzystać jak największą część produktów, np. kości do wywarów, okrawki mięsa lub pozostałości potraw: gotowane ziemniaki z obiadu można wykorzystać do przygotowania klusek, knedli, kopytek na następny dzień, mięso z wywarów - jako farsz, suche pieczywo. Wszystkie te surowce można przeznaczyć do przygotowania pełnowartościowego posiłku.
Jeśli jednak mamy nawyk robienia zbyt dużej ilości zakupów żywności, pamiętajmy, że możemy ją odpowiednio przetworzyć i utrwalić np. zamrozić, nawet chleb. Według danych z badań Federacji Banków Żywności z 2018 roku połowę z wyrzucanej przez Polaków żywności stanowi, niestety, pieczywo. Marnowanie żywności wpływa negatywnie na środowisko, trzeba więc zmienić swoje nawyki, mając na uwadze również względy ekonomiczne.

~ Aneta Szczęsna

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!