Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Miłosza, Pawła, Tatiany 26 Stycznia 2021, 06:50
Dziś 1°C
Jutro 0°C
Kępno
25 Listopada, 2020

Kępno: Macewy na gruzowisku

Znalezione fragmenty nagrobków żydowskich w czasie remontu ulic na osiedlu Przemysława są wywożone na gruzowisko tuż za granicami miasta.

Od listopada 2019 r. trwają prace związane z modernizacją ulic na Osiedlu Przemysława: Nowowiejskiego, Chopina, Moniuszki, Paderewskiego, Szymanowskiego. Inwestor Wodociągi Kępińskie zlecił wymianę starej sieci wodno-kanalizacyjnej i założenie nawierzchni asfaltowej wraz z budową chodników ostrowskiej firmie „Inkadro” Sp. z o.o. Tydzień temu do redakcji zadzwonił mieszkaniec Kępna, który poinformował, że razem z kawałkami betonowych kostek i ziemi wywożone są z modernizowanych ulic nagrobki żydowskie na gruzowisko przy drodze na Żurawiniec. Proszony o podanie dokładnie miejsca wywożenia gruzu wraz z macewami, tak lokalizował to miejsce. - Droga w stronę Hanobrów, około 150 metrów za znakiem „Kępno” po prawej stronie. Było ich tam kilkanaście. Mnie udało się wyciągnąć kilka nagrobków. Teren jest równany przez spychacz. Na przesłanych do redakcji zdjęciach widać wyraźnie fragmenty macew z pismem jidisz oraz ornamenty zdobiące nagrobki żydowskie. O tym, że znajdowane są macewy na remontowanych ulicach pisałem już kilka miesięcy temu („Tygodnik Kępiński” nr 16 z 16.04.br. „Znaleziono macewy na Osiedlu Przemysława”). Wówczas kierownik budowy Leszek Frąszczak potwierdził znalezienie nagrobków i zaznaczył, że wyciągane są one - pojedynczo z zachowaniem wszelkich zaleceń związanych takim znaleziskom na budowie. Znaleziono wtedy około 30 fragmentów większych macew. O znalezisku został poinformowany inwestor czyli spółka komunalna Wodociągi Kępińskie.

~ m

Więcej w nr 48 (1405) 2020 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!