Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty 17 Maja 2022, 07:21
Dziś 15°C
Jutro 18°C
Kępno
10 Listopada, 2017

Kępno: Lądowisko już wybudowane

Końca dobiegły prace związane z jedną z najważniejszych inwestycji związanych z kępińskim szpitalem, jego przyszłością, a także właściwą obsługą pacjentów, czyli budową lądowiska wyniesionego dla śmigłowców ratowniczych na potrzeby Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Kępnie.

Obiekt czeka już tylko na odbiory techniczne i specjalistyczne, wynikające z przepisów lotniczych. Zgodnie z przepisami warunkiem dla dalszego funkcjonowania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego jest posiadanie przez szpital całodobowego lądowiska.
„Oddział powinien mieć całodobowe lotnisko lub lądowisko. Powinno ono być na tyle blisko, aby SOR mógł przyjąć pacjentów bez pośrednictwa specjalistycznych środków transportu sanitarnego. Dopuszcza się położenie lądowiska w pewnej odległości od SOR. Czas transportu pacjenta z lądowiska nie może jednak przekraczać 5 minut. Powyższe wymogi dotyczące lądowisk będą obowiązywać bezwarunkowo od 1 stycznia 2021 r.” – przeczytać można na stronach Ministerstwa Zdrowia.
Na budowę lądowiska SP ZOZ w Kępnie udało się pozyskać aż 85% dofinansowania (2.307.750 zł), tak więc szpital dołożył do tej inwestycji ze środków własnych zaledwie 407.250 zł.
Przy bardzo zaostrzonych kryteriach konkursowych był to bez wątpienia wielki sukces. Budowa lądowiska, oprócz oczywistych korzyści dla pacjentów placówki, znacznie podniesie także jej prestiż. Najbliższe takie lądowisko będzie bowiem w Ostrowie Wlkp. Placówki szpitalne w powiatach sąsiedzkich takiego obiektu mieć nie będą. Podkreślić należy, że okres, w którym złożono wniosek o dofinansowanie był ostatnim, w którym można było realnie sięgnąć po środki zewnętrzne. Stale zaostrzane kryteria powodują bowiem, że obecnie byłoby to bardzo trudne.
Lądowisko ma kształt kwadratu o wymiarach 21x21 metrów. Komunikację z jego płytą zapewnia winda i klatka schodowa ewakuacyjna. Zarówno do windy, jak i klatki schodowej prowadzą zadaszone pomosty, co umożliwi transport pacjentów bez względu na warunki pogodowe. Zamontowane zostały także wszystkie urządzenia niezbędne do obsługi lądowiska.
Zadanie „Budowa lądowiska wyniesionego dla śmigłowców ratowniczych wraz z niezbędną infrastrukturą na potrzeby Szpitalnego Oddziału Ratunkowego na terenie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kępnie przy ul. Szpitalnej 7” współfinansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 Priorytet IX Wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia, działanie 9.1. Infrastruktura ratownictwa medycznego w zakresie wsparcia istniejących szpitalnych oddziałów ratunkowych, ze szczególnym uwzględnieniem stanowisk wstępnej intensywnej terapii.

~ Oprac. m

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!