Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Jarosława, Marka, Wiki 25 Kwietnia 2024, 21:04
Dziś 6°C
Jutro 14°C
Historia
15 Listopada, 2018

Kępno: „Każdy ma swoje Westerplatte”

 

Uroczystość 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 50-lecie nadania Szkole Podstawowej nr 1 w Kępnie imienia Bohaterów Westerplatte.

9 listopada br. w Szkole Podstawowej nr 1 w Kępnie odbyła się uroczystość 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, połączona z 50-leciem nadania szkole imienia Bohaterów Westerplatte.
Prace nad nadaniem szkole imienia rozpoczęły się w 1967 r. Postanowiono podać młodzieży trzech kandydatów: z literatury – Gustawa Morcinka, z postaci historycznych – Henryka Dąbrowskiego oraz bohaterów zbiorowych – Bohaterów Westerplatte. Efektem był jednogłośny wybór patrona. Uroczystość nadania szkole imienia Bohaterów Westerplatte odbyła się 1 września 1968 r. Od tego czasu 7 września każdego roku obchodzono jako Dzień Patrona Szkoły. Przyjęta data była symboliczna. W roku szkolnym 2009/2010 zdecydowano, że Dzień Patrona, również symbolicznie, obchodzony będzie 9 października każdego roku.
W piątkowej uroczystości udział wzięli licznie zgromadzeni uczniowie i rodzice oraz zaproszeni goście, m.in. wiceburmistrz miasta i gminy Kępno Artur Kosakiewicz, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu UMiG Małgorzata Frala-Kędzior, przedstawicielki Kuratorium Oświaty, proboszcz parafii św. Marcina w Kępnie Jerzy Palpuchowski, dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek oświatowych i kulturalnych oraz absolwenci szkoły.
Po wprowadzeniu szkolnego pocztu sztandarowego wszyscy wspólnie odśpiewali hymn Polski. Następnie przybyłych powitała dyrektor Romana Muszyńska, która podkreśliła wartość niepodległości. - Minęło wiele lat, a wzorce przekazywane przez bohaterów Westerplatte okazały się ponadczasowe. Papież Jan Paweł II w jednym ze swoich wystąpień, zwracając się do młodzieży, powiedział: „Każdy z Was, młodzi przyjaciele, znajduje w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jest to Westerplatte rozumiane jako wymiar podjętych zadań, które trzeba wypełnić, rozumiane jako słuszna sprawa, o którą nie można nie walczyć. W końcu Westerplatte rozumiane jako obowiązek, powinność, porządek praw, od których nie można się uchylić, nie można zdezerterować”. Właśnie takiej postawy i takiego podejścia do życia od 50 lat uczymy naszych wychowanków. Każdego dnia jesteśmy dumni z dojrzałych zachowań naszych byłych i obecnych wychowanków – mówiła R. Muszyńska. - 100 lat temu stało się, jak wielu sądziło, niemożliwe. Po 123 latach niewoli Rzeczpospolita znów pojawiła się na mapach Europy. Naród polski mógł wreszcie sam stanowić o sobie oraz o przyszłości kolejnych pokoleń. Trudno sobie wyobrazić, jak wielka była radość z odzyskanej niepodległości. Ten entuzjazm naszych przodków powinien udzielić się również nam, inspirując do działania i budząc dumę z tego, że jesteśmy Polakami, że mamy tak bogate dziedzictwo, że kontynuujemy dzieło wielu wielkich rodaków. Rodzi się też refleksja: czy potrafimy wyciągnąć wnioski? Czy potrafimy dobrze wykorzystać wolność, tak krwawo wywalczoną przez poprzednie pokolenia? Czy umiemy się z niej cieszyć? Manifestujmy swój patriotyzm mądrze. Zróbmy wszystko, aby patriotyzm nie pozostał tylko słowem – apelowała.

~ KR

Więcej w nr 46 (1301) 2018 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!