Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Bony, Horacji, Jerzego 25 Kwietnia 2024, 00:06
Dziś 8°C
Jutro 9°C
Historia
5 Września, 2019

Kępno: III Festiwal Trzech Kultur, czyli sztuka historią zainspirowana

Muzyka, teatr, taniec, film i historia splatały się podczas tegorocznej edycji Festiwalu Trzech Kultur w Kępnie.

Kępiński festiwal to wydarzenie nawiązujące do bogatej przeszłości miasta, w którym żyły trzy nacje: Polacy, Żydzi i Niemcy. Jego idea opiera się na połączeniu sztuki, muzyki i wrażeń artystycznych z propagowaniem wiedzy o wspólnej przeszłości, wzajemnym zrozumieniu i pokojowym współistnieniu.
- Muzyka łagodzi obyczaje, muzyka nie zna granic. O tym często mówimy, a trzy lata temu postanowiliśmy, że przełożymy to na wydarzenie artystyczne, które zapisze się w historii miasta i ziemi kępińskiej, stając się jednym z jej stałych elementów – mówił podczas tegorocznego Festiwalu Trzech Kultur burmistrz miasta i gminy Kępno Piotr Psikus. - Wszyscy wiemy, że Kępno, miasto pogranicza, do 1939 roku było zgodnie zamieszkiwane przez nacje: polską, niemiecką i żydowską. Tu żyli, tu pracowali, rozwijali się, tu się też pewnie sprzeczali i kłócili, ale wspólnie budowali historię tego miasta i ziemi. My z tej historii chcemy czerpać ich wiedzę i doświadczenie, umiejętności, ale chcemy je przekładać na XXI wiek. Chcemy zachęcać mieszkańców i wszystkich gości, którzy zechcą w tym wydarzeniu uczestniczyć, do poznawania i mówienia o naszej przeszłości - tłumaczył intencje organizatorów. - To wydarzenie artystyczne, ale i historyczne, ponieważ podczas festiwalu mówimy o naszej historii – zaznaczał włodarz Kępna.
Pierwszy, zorganizowany w 2017 roku, festiwal został zbudowany wokół bohaterskiego czynu Alojzego Plewy, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, który podczas wojny uratował z getta i ukrywał w podkępińskich Klinach dwuletnią żydowską dziewczynkę. Była to, nazwana wówczas Antośką, Ruth Pardess, obecnie ceniona izraelska artystka, gość honorowy I Festiwalu Trzech Kultur w Kępnie.
Organizatorzy trzeciej edycji wydarzenia zaproponowali mieszkańcom i gościom cykl wydarzeń artystycznych, przybliżających współistnienie trzech narodów. O wielokulturowej przeszłości przypominały: muzyka, teatr, film, taniec, ale też i sztuka kulinarna.
III Festiwal Trzech Kultur zainaugurowany został w niedzielę, 25 sierpnia 2019 r., w kinie „Sokolnia” projekcją filmu „Austeria” (1982 r.) w reżyserii Jerzego Kawalerowicza oraz spotkaniem z Tomaszem Raczkiem, teatrologiem, krytykiem filmowym i publicystą.

~ bem

Więcej w nr 36 (1342) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!