Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Gracji, Jakuba, Konrada 1 Czerwca 2020, 19:08
Dziś 15°C
Jutro 16°C
Kępno
1 Kwietnia, 2020

Kępno: Dotychczasowe życie – sparaliżowane

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 powoduje wiele problemów, w tym gospodarczych.

Trwa bardzo trudny dla wszystkich okres. Zagrożenie koronawirusem wymaga wprowadzenia w Polsce kolejnych restrykcyjnych obostrzeń, które paraliżują całe dotychczasowe życie i mają olbrzymi wpływ m.in. na gospodarkę. Negatywne skutki bieżącej sytuacji odczuwa każdy z nas.
Kryzys dotyka też jednostek samorządu terytorialnego. - Obecna sytuacja wymaga od nas nadzwyczajnych kroków. Pandemia koronawirusa spowoduje spowolnienie gospodarcze, a więc spadną również dochody jednostek samorządu terytorialnego. (...) Dla Gminy Kępno obecny stan będzie miał swoje przełożenie na budżet jeszcze w tym roku, podstawowe wpływy zostały zachwiane. Jeżeli zostaniemy obciążeni ulgami z tytułu pobieranego przez nas podatku od nieruchomości, co może zostać zepchnięte na samorządy wraz z innymi działaniami pomocowymi – nie będziemy w stanie zrealizować większości swoich zadań – przyznaje burmistrz Piotr Psikus.
Dlatego Gmina Kępno wprowadza daleko idące oszczędności, mające pozwolić na przetrwanie nadchodzącego kryzysu. - Zdecydowałem o niezaciąganiu żadnych nowych zobowiązań finansowych, chyba, że są w danej chwili konieczne. (...) Zawiesiłem wydatki na promocję gminy – pozostaje jedynie działalność informacyjna. Wstrzymałem realizację nowych zadań inwestycyjnych, za wyjątkiem zadań, na które udało nam się pozyskać zewnętrzne źródła finansowania. Wstrzymałem realizację funduszy sołeckich i funduszu obywatelskiego. Zrezygnowałem z ogłoszenia konkursów na realizację zadań zleconych w dziedzinie kultury i wakacyjnego wypoczynku. Nie podpisałem umów z organizacjami sportowymi. Nie będę przyznawał pracownikom nagród za wykonywanie dodatkowych obowiązków – wymienia włodarz. Odwołano także wszystkie wydarzenia kulturalne, w tym wiosenne koncerty na kępińskim Rynku. - W trosce o zdrowie mieszkańców odwołaliśmy wszystkie wydarzenia kulturalne, sportowe, rocznicowe, okolicznościowe, które miały odbyć się do końca czerwca. Co do późniejszych imprez – czekamy na rozwój sytuacji – podkreśla.

~ KR

Więcej w nr 14 (1371) 2020 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!