Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Mai, Marcelego, Wadima 9 Kwietnia 2020, 21:53
Dziś 16°C
Jutro 12°C
Historia
5 Marca, 2020

Kępno: Cześć i Chwała Bohaterskim Żołnierzom

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r. Data 1 marca nawiązuje do tragicznych wydarzeń z 1951 r., kiedy to wykonano wyroki śmierci na kierownictwie IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zorganizowane przez Powiat Kępiński rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele pw. Marcina. Po niej delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem przy ulicy Ks. Magnuszewskiego i tablicą przy ulicy Kościuszki.
Żołnierze Wyklęci to bohaterowie antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu państwa polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu” – argumentowali parlamentarzyści, którzy w 2011 r. ustanowili 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Niezłomnych”.
- Dziś wyraźnie widać, że żołnierze wyklęci żyją i żyć będą, dopóki istnieje pamięć o nich, dopóki pamięta o nich Polska. Komuniści odebrali im życie, ale nie odebrali im ducha ojczyzny – podkreślił przed krzyżem na ul. Ks. Magnuszewskiego starosta Robert Kieruzal.

~ Oprac. m

Więcej w nr 10 (1367) 2020 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!