Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Arkadii, Krystyna, Stanisławy 13 Listopada 2019, 19:34
Dziś 5°C
Jutro 7°C
Historia
13 Czerwca, 2019

Kępno: Czerwcowe zwycięstwo w Kępnie

Spotkanie z okazji 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów z perspektywy miasta i gminy Kępno.

4 czerwca br. w Muzeum Ziemi Kępińskiej odbyło się spotkanie z okazji 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów z perspektywy miasta i gminy Kępno.
O tym historycznym wydarzeniu opowiedział historyk i regionalista, wieloletni przewodniczący Komisji Oświaty NSZZ „Solidarność”, Stanisław Kowalski. - W drugiej połowie lat osiemdziesiątych XX wieku pojawiły się w Polsce symptomy kryzysu politycznego, społecznego i gospodarczego pod wpływem czynników zewnętrznych i wewnętrznych, co w efekcie doprowadziło do przemian demokratycznych w naszym kraju. (...) Podjęto też decyzje o utworzeniu lokalnych struktur Komitetów Obywatelskich. Obrady „okrągłego stołu” odbywały się od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 r. i zakończyły się zawarciem porozumienia, które przewidywało legalizację NSZZ „Solidarność”, powołanie urzędu prezydenta wybieranego na 6 lat przez Zgromadzenie Narodowe (Sejm i Senat) oraz Senatu, jako drugiej izby parlamentu. Ustalono też, że w wyborach do Sejmu dotychczasowa koalicja ma zagwarantowane 65% mandatów, a o pozostałe 35% może walczyć opozycja solidarnościowa. (...) 4 czerwca 1989 r. w wyborach strona rządowa uzyskała w obu turach 299 mandatów w Sejmie. Część przywódców solidarności zgodziła się, aby w trakcie wyborów zmienić ordynację, dzięki czemu 33 osoby mogły startować w drugiej turze wyborów. Opozycja uzyskała 161 mandatów, natomiast w wyborach do Senatu z „Solidarności” wybrano 99 senatorów, a jeden senator był niezależny. (...) Zmiany, jakie zaszły w kraju, dotarły także do Kępna, gdzie działacze i sympatycy „Solidarności” przystąpili do organizowania w zakładach i instytucjach jawnie działających Komitetów Organizacyjnych NSZZ „S”. (...) Kandydatem na posła został zgłoszony Bohdan Pilarski, natomiast kandydatami na senatorów z województwa kaliskiego zostali: Edward Wende i Jerzy Pietrzak – przypomniał zebranym S. Kowalski.

~ KR

Więcej w nr 24 (1330) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!