Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Bettiny, Konrada, Mirosława 19 Lutego 2020, 17:31
Dziś 8°C
Jutro 5°C
Powiat
28 Lutego, 2018

Kępno: Czas na wyposażenie bloku operacyjnego

Ogłoszono przetarg na wyposażenie i sprzęt medyczny nowego bloku operacyjnego w kępińskim szpitalu.

Nowy blok operacyjny w kępińskim szpitalu to jedno z najważniejszych i najpilniejszych zadań inwestycyjnych realizowanych obecnie przez Powiat Kępiński. O potrzebie uruchomienia nowoczesnego bloku mówiło się w Kępnie od lat. Ostatnie miesiące to ogromne przyśpieszenie prac związanych z tą inwestycją.
W ubiegłym roku udało się przeprowadzić kompleksowo prace budowlane związane z adaptacją II i III kondygnacji nowego skrzydła szpitalnego.
Przestrzeń nad Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym, pozostającą do tej pory w stanie surowym zamkniętym, zaadaptowano na trzy nowoczesne sale operacyjne oraz niezbędne zaplecze, umożliwiające prowadzenie działalności medycznej. Blok operacyjny to również nowoczesna sterylizatornia i wentylatornia zajmujące piętro nad blokiem operacyjnym.
Roboty budowlane zakończono zgodnie z protokołem odbioru z 15 grudnia 2017 roku. Zakres inwestycji dotyczył: budowy ścian działowych oraz wykonania izolacji dachu i poddasza, tynków i okładzin ściennych, posadzek, okien wewnętrznych, instalacji teletechnicznych, instalacji elektrycznej, instalacji wodno-kanalizacyjnej, instalacji grzewczej, wentylacji, klimatyzacji i instalacji tzw. „gazów medycznych”. Dopełnieniem inwestycji były prace wykończeniowe wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie tego typu obiektów.
Przypomnijmy, że kompleksowa realizacja zadania w znacznym stopniu możliwa była dzięki pozyskanej przez Powiat Kępiński dotacji celowej z budżetu państwa w kwocie 3.605.836,00 złotych. Pozostałe koszty wykonanych prac w kwocie 958.881,96 złotych pokryte zostały ze środków własnych Powiatu. Finalnie 80% kosztów robót budowlanych sfinansowanych zostało ze środków zewnętrznych.
26 stycznia 2018 r. ogłoszony został przetarg nieograniczony na dostawę wyposażenia i sprzętu medycznego na potrzeby nowego bloku operacyjnego. Do 9 marca br. zgodnie z procedurą przetargową oferenci mogą składać swoje oferty. Z uwagi na szacowaną wartość zamówienia, wynoszącą 1.800.000,00 złotych oraz złożoność zamówienia, przetarg realizowany jest w tzw. „trybie unijnym” co oznacza m. in. publikację ogłoszenia na stronie internetowej Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej.
Dostawa niezbędnego wyposażenia sal operacyjnych i ich zaplecza pozwoli wszcząć procedurę uruchomienia bloku operacyjnego, co również wiąże się z określonymi czynnościami prawno-organizacyjnymi. Będzie to już jednak finalny krok całej inwestycji.
Zakłada się, że blok operacyjny rozpocznie swoją pracę najpóźniej w maju br.
Inwestycja związana z blokiem operacyjnym to nie jedyne zadanie inwestycyjne realizowane w kępińskim szpitalu. Wraz z końcem 2017 roku udało się dopełnić wszelkich procedur odbiorowych związanych z uruchomieniem lądowiska wyniesionego, które jest już w pełnej dyspozycyjności.

~ Oprac. bem

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!