Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Lutosława, Normy, Pauliny 27 Stycznia 2020, 01:29
Dziś 0°C
Jutro 3°C
Kępno
13 Sierpnia, 2019

Kępno: 23 młode boćki w gminie Kępno

Inwentaryzacja gniazd bociana białego

W lipcu br., jak co roku, dokonano inwentaryzacji bocianich gniazd na terenie gminy Kępno. Odwiedzając miejsca gniazdowania tego sympatycznego ptaka, rozmawiano z gospodarzami posesji, na których zamieszkują. Były to bardzo miłe spotkania, bowiem gospodarze interesują się swoimi gośćmi oraz przeżywają ich sukcesy i porażki.
Większość gniazd została zasiedlona i w każdym z nich dochowano się potomstwa. Ostatecznie na terenie gminy Kępno wychowano 23 młode boćki. Straty odnotowano w Świbie, gdzie po walkach pierwszy lęg (trzy jaja) został stracony i samica ponownie złożyła trzy jaja. Już po wykluciu jedno młode zostało wyrzucone i ostatecznie para dochowała się dwojga młodych. Również w Ostrówcu jedno młode zostało wyrzucone. Zasiedlonych gniazd w sumie jest 8. Największe lęgi udało się odchować bocianom w miejscowościach: Olszowa, Kierzno i Borek Mielęcki – w każdym z nich wychowano po 4 młode. W Osinach w jednym z gniazd wychowały się 3 młode, a w drugim – 2 młode. Również 2 młode są w Przybyszowie i Ostrówcu.

~ SP Kierzno

Więcej w nr 32 (1338) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!