Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Agnieszki, Amalii, Czecha 20 Kwietnia 2024, 13:42
Dziś 5°C
Jutro 6°C
Historia
2 Czerwca, 2021

Historia: Zapomniani bohaterowie powiatu kępińskiego II RP – część 2

Wyszanowianin, działacz polonijny w Niemczech, żołnierz armii niemieckiej I wojny św., uczestnik rozbrajania pruskich funkcjonariuszy, członek Powiatowej Rady Ludowej w Kępnie, powstaniec wlkp., komendant OSP w Wyszanowie, rolnik z Łęki Opatowskiej…

Franciszek Bednarek urodził się 30 września 1882 r. w Wyszanowie (obecnie gm. i pow. Wieruszów, woj. łódzkie), jako syn rolnika Mikołaja i Marianny z d. Świtoń, i został ochrzczony w miejscowej par. kat. Michała Archanioła. Jak pisał potem w życiorysie do Komitetu Krzyża i Medalu Niepodległości (KKiMN): …naukę pobierałem w języku niemieckim, jednakowoż w domu nauczyłem się sam czytać i pisać po polsku... Po ukończeniu miejscowej Szkoły Powszechnej (obecnie działa tam w przedwojennym budynku Szkoła Podstawowa bez imienia, ale to chyba nie ta sama do której chodził) pomagał ojcu w gospodarstwie, następnie odbył 2-letnią służbę wojskową w armii niemieckiej, a potem pojechał do pracy w Westfalii (dziś kraj związkowy Nadrenia Północna-Westfalia w zach. Niemczech). Działał tam zarazem w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” i polskich stowarzyszeniach robotniczych. W rodzinne strony wrócił w 1910 r. i ożenił się. Jak wspominał dalej: (…) po wybuchu wojny światowej (tu I wojna św.) zostałem wcielony do 155. pułku piechoty armii niemieckiej w Ostrowie, skąd wysłano mnie na front francuski, gdzie przez 2 lata przechodziłem różne koleje (miał więc alibi na sierpień 1914 r., gdy jego formacja paliła Kalisz…), nareszcie wyczerpany chorobą, wysłany do kraju przebywałem na kuracji u sióstr św. Zofii w Kościanie, który to zakład był w czasie wojny szpitalem wojskowym. Stamtąd zwolniono mnie jako niezdolnego do służby wojskowej do domu (…). Dom Chorych i Sierot Św. Zofii (później Szpital Św. Zofii) w Kościanie, prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia był wtedy najnowocześniejszym szpitalem w okupowanej Wielkopolsce. Odebrany kościołowi za komuny stanowi do dziś część Szpitala Powiatowego im. Teodora Dunina.

~ Tomasz Kostek Górecki, Akademia Sztuki Wojennej

Więcej w nr 21 (1430) 2021 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!