Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Bogumiła, Diany, Małgorzaty 10 Czerwca 2023, 09:59
Dziś 19°C
Jutro 21°C
Historia
7 Grudnia, 2022

Historia: Zapomniani bohaterowie powiatu kępińskiego II RP – część 16

Szlachetnie urodzony kępnianin, śląski i pomorski gimnazjalista, artylerzysta i dezerter z armii niemieckiej I wojny światowej, powstaniec wlkp., student prawa i ekonomii w Poznaniu, działacz plebiscytowy na Warmii i Mazurach, żołnierz wojny z bolszewikami, działacz poznańskiego Komitetu Obrony Śląska, sędzia Sądu Grodzkiego w Wąbrzeżnie i Sądu Okręgowego w Toruniu, gdyński adwokat, oficer rez. WP II RP, agent ubezpieczeniowy w okupacyjnej Warszawie, powstaniec warszawski, więzień KL Sachsenhausen-Oranienburg, emigrant do Szwecji, repatriant do Polski, inwalida wojenny, mieszkaniec Poznania…

Atanazy Apolinary Jastrzębiec-Zalewski, młodszy brat wspomnianego w poprzednim odcinku Wincentego, urodził się 17 lipca 1900 r. w Kępnie, jako syn inż. Jana i Pelagii z d. Ogończyk-Bloch. Tydzień później został ochrzczony w miejscowej par. kat. św. Marcina.

~ Tomasz Kostek Górecki, Akademia Sztuki Wojennej

Więcej w nr 49 (1508) 2022 r. „Tygodnika Kępińskiego”

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!