Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Jana, Pauliny, Rudolfiny 26 Czerwca 2022, 23:10
Dziś 23°C
Jutro 30°C
Historia
24 Lutego, 2022

Historia: Zapomniana rodzina Toklasów z Kępna

Heimmana (Chaim Wolf) Toklas, ojciec Ferdinanda (Feibel) Toklas i dziadek Alicji Babette Toklas, kępnianin, był zadeklarowanym przyjacielem Polski.

Heimman (Chaim Wolf) Toklas urodził się około 1820 r. w Kępnie, był synem Markusa Toklas (ur. 1776 r., zm. 1846 r.) i Debory Toklas (ur. 1780 r., zm.?), oboje urodzeni i pochowani Kępnie. Ch. Tokles był znanym przedsiębiorcą w mieście, o czym wspomina w swojej unikatowej publikacji Isidor Kastan „Kępno, jakim kiedyś było” - „Kępno, as it once was”, której reprint został wydany przez Muzeum Ziemi Kępińskiej w 2018 r. W swoim wspomnieniu I. Kastan pisze: Dwóch mężczyzn, którzy także z innych względów zasługują, aby o nich wspomnieć, w związku ze swoimi poglądami szczególnie dali o sobie znać w tamtym czasie. To Fischel (Phillip) Wertheim oraz Heimann (Chaim Wolff) Toklas. Kiedy wspominamy tych mężczyzn, musimy sięgnąć do lat sprzed Rewolucji. Pisząc o rewolucji ma na myśli Wiosnę Ludów, która była serią ludowych zrywów rewolucyjnych i narodowych, jakie miały miejsce w Europie w latach 1848–1849. Dalej czytamy - Około 1840 roku, być może nieco wcześniej, w gminie w Kępnie wydarzyło się coś, co do tej pory nie miało miejsca i co nie miało się wydarzyć także w przyszłości. Obaj wyżej wymienieni synowie poważanych rodzin, w wieku młodzieńczym, między 17. a 18. rokiem życia, ożenili się.

~ Mirosław Łapa

Więcej w nr 8 (1467) 2022 r. „Tygodnika Kępińskiego”

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!