Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Hanny, Klementyny, Łukasza 18 Października 2021, 10:13
Dziś 8°C
Jutro 15°C
Historia
21 Lipca, 2021

Historia: Z Ameryki do Kępna

Przez cały 2021 rok na Facebooku prowadzę „Kalendarz Alicji B. Toklas”. To zabawa literacka, której bohaterką jest niezwykła osoba związana z Kępnem. Zaczynając poszukiwania informacji o Amerykance, która większość swojego życia spędziła w Paryżu u boku kolejnej ekscentrycznej osoby – Gertrudy Stein – nie miałam pojęcia, że ma polskie korzenie. A tym bardziej, że była w Polsce.

Kalendarz Alicji B. Toklas
(wpis na FB z 11 lipca 2021 r.)
Dopłynęliśmy do Nowego Jorku. Ekspresowy parowiec „Fulda” to nowoczesny statek, na którym armator Norddeutscher Lloyd eksperymentalnie założył elektryczne oświetlenie. Trasę z Bremerhaven pokonywaliśmy ponad tydzień. Podróżowałam w jednej kabinie z rodzicami. Wracamy do domu z Prus, prawie pół roku byliśmy w Kempen, u moich dziadków. Zapamiętam babcię Amalię jako wysoką, elegancką i opanowaną, dziadka Simona Wolffa, jako cichego i łagodnego. Mój ojciec pochodzi z patriotycznej polskiej rodziny. Jego dziadek organizował pułk dla Napoleona. Dziadek Simon zaraz po ślubie rzucił żonę, by walczyć na barykadach Paryża. Żona odcięła go od wszelkich dochodów więc szybko wrócił. Był rabinem Ostrowa, niewielkiego miasteczka pod Kaliszem. Organizował dla mnie eleganckie wycieczki. (1885)

~ AD

Więcej w nr 28 (1437) 2021 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!