Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Jana, Pauliny, Rudolfiny 26 Czerwca 2022, 23:06
Dziś 23°C
Jutro 30°C
Historia
20 Kwietnia, 2022

Historia: Wzywam, aby zbiegów schwytać i pod przyzwoitą strażą mnie tu odesłać

Urzędowe dziewiętnastowieczne czasopisma pruskie to cenne i ciekawe źródło historyczne. „Dziennik Urzędowy Królewskiey Regencyi w Poznaniu” z dodatkiem „Publiczny Donosiciel” czy „Posener Intelligenz-Blatt” zamieszczały obwieszczenia urzędowe i prywatne. Publikowano również listy gończe za podejrzanymi lub skazanymi, którzy oddalili się z miejsca zamieszkania, zbiegli w transporcie lub uciekli z więzienia czy aresztu. A także za mężczyznami unikającymi poboru i dezerterami.

W 1818 r. na przykład poszukiwana była przez Królewsko-Pruski Sąd Pokoju w Kempnie mieszkanka Ligotty, oskarżona o dzieciobójstwo, która zbiegła straży w transporcie z Kempna do Pyzdr. Na początku 1824 r. wystawiono list gończy za Mosesem Hirszelem z Kempna. „Publiczny Donosiciel” informował: „O kradzież obwiniony, przed aresztowaniem go zbiegł /…/ podług powziętey wiadomości naywięcey w Kobyligórze i w Ostrzeszowie bawić się ma”. W 1847 r. „osądzony za gwałtowną kradzież na karę w domu poprawy Paweł Londa oddalił się przed wydaniem wyroku z swego dotychczasowego miejsca zamieszkania Sklarki mielęckiej /…/”.

~ Piotr Kokociński

Więcej w nr 16 (1475) 2022 r. „Tygodnika Kępińskiego”

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!