Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Jarosława, Marka, Wiki 25 Kwietnia 2024, 12:42
Dziś 6°C
Jutro 14°C
Historia
4 Marca, 2021

Historia: Umorzono śledztwo z braku wykrycia sprawców

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu w 2017 r. zakończyła śledztwo wydaniem postanowienia o umorzeniu w sprawie zbrodni komunistycznej na partyzantach z oddziału Franciszka Olszówki „Otta”.

Śledztwo w sprawie zbrodni komunistycznej polegającej na fizycznym i psychicznym znęcaniu się w okresie od 21 stycznia do 15 marca 1946 roku we Wrocławiu przez funkcjonariuszy Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego we Wrocławiu nad pozbawionymi wolności Sylwestrem M. (Mikulski – przypis autora), Marianem M. (Mikulskim – przypis autora), Idzim P. (Piszczałką „Osóbka” – przypis autora), Heleną M. (Motykówną „Dziuńka” – przypis autora), Ireną T. (Tomaszewicz „Danka” – przypis autora), Janem J. (Jeziorny - zawiadowca stacji Czastary – przypis autora), Stanisławem K. (Kuźniuk – przypis autora) i Józefem W. (Woźniak „Iwan” – przypis autora) poprzez ich bicie po całym ciele, wyrywanie paznokci u rąk i nóg, osadzanie w karcerze z zimną wodą, wieszanie na drzwiach lub u sufitu za ręce głową w dół, powodowanie ran na ciele przy użyciu bagnetu, trzykrotne zgwałcenie Ireny T. oraz nie dopełnieniu obowiązku poprzez bezprawne pozbawienie wolności na okres powyżej dni siedmiu w różnych okresach Sylwestra M., Ireny T., Mariana M., Idziego P., Heleny M., Jana J., Stanisława K., Władysława M. (Młynarczyk – dyżurny ruchu na stacji Czastary – przepis autora), Romana R. (Roszkowski „Wiarus” – przypis autora), Edwarda Sz. (Szemberski „Lwowiak” – przypis autora), Ireny T. i Józefa W. na łącznej przestrzeni czasu od 21 stycznia do 31 maja 1946 roku poprzez zastosowanie wobec powyższych osób środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania po dłuższym upływie okresu rzeczywistego pozbawienia wolności w postaci ich zatrzymania i jego nieprzedłużeniu w terminie ustawowym przez funkcjonariuszy państwa komunistycznego, co stanowi represję ze strony funkcjonariuszy państwa komunistycznego o znamionach zbrodni przeciwko ludzkości i poważne prześladowania z powodu działalności osób zatrzymanych na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego polegającej na ich przynależności i działalności w nielegalnej dla ówczesnych władz organizacji o charakterze niepodległościowym (sygn. akt S 70.2016.Zk).

~ Oprac. m

Więcej w nr 9 (1418) 2021 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!