Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Aureli, Malwiny, Zygfryda 4 Lipca 2020, 11:37
Dziś 20°C
Jutro 25°C
Historia
3 Czerwca, 2020

Historia: Słowo o Towarzystwie Historycznym im. Szembeków - część 16

Publikujemy ostatnią część opracowania Władysława Garbińskiego i Władysława Szeląga, dotyczącą Powstania Wielkopolskiego oraz działalności Towarzystwa Historycznego im. Szembeków.

W 1988 roku w Hanulinie koło Kępna powołałem Klub Literacki imieniem Marii z Fredrów hr. Szembekowej. Zorganizowałem spotkania literackie w Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Hanulinie, a także w Mikorzynie. Spotkanie w Szkole Podstawowej w Mikorzynie zorganizowałem, aby przypomnieć profesor Alicję Iwańską rodem z Mikorzyna, która również pisała wiersze - wydane w piśmie poetyckim Okolica Poetów założonym w 1935 roku przez Stanisława Czernika. Wzięła w czasie II wojny światowej ślub z żołnierzem podziemia i kurierem ZWZ i AK Janem Gralewskim pseudonim „Pankracy”. Obydwoje pracowali w polskich organizacjach podziemnych, lecz ze względu na bezpieczeństwo swej służby niewiele wiedzieli jeden o działalności drugiego. Jan Gralewski, jako żołnierz, wykonujący misję kuriera, zginął wraz z premierem Władysławem Sikorskim w katastrofie lotniczej w Gibraltarze. Spotkania literackie organizowałem również w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Bralinie, jak i w Szkole Podstawowej w Mroczeniu. Spotkania literackie organizowałem także wśród młodzieży w Szkole Muzycznej I Stopnia w Kępnie, gdy ówczesnym dyrektorem był Mirosław Lewiński. W Kępnie spotkania również dla starszej młodzieży przeprowadziłem w Liceum Ogólnokształcącym im. majora Sucharskiego oraz w Zespole Szkół Zawodowych w Kępnie.

~ Władysław Ryszard Szeląg

Więcej w nr 23 (1380) 2020 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!