Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Jana, Pauliny, Rudolfiny 26 Czerwca 2022, 21:31
Dziś 23°C
Jutro 30°C
Historia
28 Kwietnia, 2022

Historia: Potworowski w kępińskim muzeum – część I

We wrześniu 2021 r. po raz kolejny Muzeum w Praszce oraz Wieluńskie Towarzystwo Naukowe miało okazję zaprosić miłośników kultury oraz historii regionalnej na piąte już spotkanie w ramach organizowanego rokrocznie Sympozjum Regionalistów - Praszka 2021. Wśród tegorocznych odczytów jednym z przywołanych kępińskich akcentów był referat przygotowany przez pracownika Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego w Kępnie poświęcony zbiorom miejskiego muzeum, w szczególności tym związanym z patronem instytucji - T. P. Potworowskim. Jest to więc idealna okazja by przypomnieć, iż Muzeum Ziemi Kępińskiej jako jedyna muzealna placówka w Polsce posiada obszerną kolekcje prac, jednego z najbardziej docenianych w Polsce oraz za granicą współczesnych pejzażystów.

Życie i twórczość Tadeusza Piotra Potworowskiego jest związane z Kępnem dzięki osobie jego żony, Magdaleny Mańkowskiej (Mańkowscy byli spowinowaceni z generałem Henrykiem Dąbrowskim, właścicielem Winnogóry. Jego córka, wyszła za mąż za syna Dąbrowskiego, Tadeusza. Winnogórę odziedziczył Henryk, ich syn. Natomiast majątki w Rudkach, Słupi i Grębaninie przeszły na własność drugiego syna, Teodora Mańkowskiego.

~ Joanna Kuźnik

Więcej w nr 17 (1476) 2022 r. „Tygodnika Kępińskiego”

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!