Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Jana, Pauliny, Rudolfiny 26 Czerwca 2022, 22:58
Dziś 23°C
Jutro 30°C
Historia
24 Marca, 2022

Historia: Płk dr medycyny Paweł Orszulok, uczestnik walk o niepodległość Polski, rodem z Bralina – część IV

Uczestnik przygotowań do II i III powstania śląskiego, komisarz plebiscytowy w Kluczborku na Śląsku Opolskim, lekarz powiatowy w Jarocinie i Katowicach, naczelnik Wydziału Zdrowia autonomicznego Województwa Śląskiego, lekarz zaufania w Tarnowskich Górach, żołnierz, urzędnik i lekarz, ale także zapomniany i niedoceniony, prawdziwy polski patriota.

Jak już wspomniałem w poprzednim odcinku, nasz bohater na początku 1920 r. został oddelegowany na pół roku ze stanowiska naczelnego lekarza frontu pn. insurekcji wlkp. na Śląsk, gdzie brał udział w przygotowaniach nie tylko do plebiscytu, ale także do II i III powstania. W zasobach Biblioteki Śląskiej znajduje się jego list jako przewodniczącego Polskiego Komitetu Plebiscytowego na pow. kluczborski (obecnie woj. opolskie) z 20 lipca 1920 r. o następującej treści: „Na specjalne zlecenie p. Kleinerta przesyłam na własność Muzeum Górnośląskiego 1 egz. adresu sympatii dla Francuzów w dniu ich fete nationale sporządzonego staraniem tutejszego komitetu plebiscytowego, z poważaniem Orszulok”.

~ Tomasz Kostek Górecki, Akademia Sztuki Wojennej

Więcej w nr 12 (1471) 2022 r. „Tygodnika Kępińskiego”

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!