Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Jana, Pauliny, Rudolfiny 26 Czerwca 2022, 21:51
Dziś 23°C
Jutro 30°C
Historia
9 Marca, 2022

Historia: Płk dr medycyny Paweł Orszulok, uczestnik walk o niepodległość Polski, rodem z Bralina – część II

Polak, katolik, mąż i ojciec, lekarz i działacz niepodległościowy w wielkopolskim Gostyniu, oficer armii niemieckiej I wojny światowej, lekarz wojskowy, uczestnik walk z Rosją, inwalida wojenny, mieszkaniec Poznania…

W 1909 r. Paweł Orszulok wyjechał z gościnnej Bawarii i zamieszkał w wielkopolskim Gostyniu. Pracował tam jako lekarz, ale też prowadził działalność niepodległościową, za co został „praworządnie” ukarany przez Prusaków w 1912 r. grzywną 30 marek. Bezpośrednim powodem kary było założenie wspólnie z innymi miejscowymi patriotami Polskiego Koła Obywatelskiego, organizacji o charakterze kulturalno-politycznym. Nasz bohater znalazł też czas na życie osobiste i 31 października 1909 r. w par. kat. św. Małgorzaty w Kościelcu Kujawskim (obecnie gm. Pakość, pow. Inowrocław, woj. kujawsko-pomorskie) poślubił Wandę Hoppe (ur. 1890), córkę powstańca styczniowego, szlachcica i administratora kilku okolicznych majątków ziemskich, Antoniego i Wandy z d. Jasińska.

~ Tomasz Kostek Górecki, Akademia Sztuki Wojennej

Więcej w nr 10 (1469) 2022 r. „Tygodnika Kępińskiego”

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!