Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Ilony, Jerzego, Wojciecha 23 Kwietnia 2024, 17:57
Dziś 6°C
Jutro 8°C
Historia
2 Grudnia, 2017

Historia: Ofiary i uratowani. Z powiatu kępińskiego II RP do piekła KL Mauthausen-Gusen - część 4

Publikujemy ostatnią w tym roku część cyklu opracowań autorstwa Tomasza Kostka Góreckiego opisującego losy mieszkańców powiatu kępińskiego w niemieckim obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen.

Z obu ostrzeszowskich transportów do Gusen via Dachau, liczących w sumie 60 osób, wróciło jedynie 7 żywych, więc prawie co 9-ty. Po pierwszej wywózce z 24 kwietnia 1940 r., druga była 3 maja 1940 r. (nie przypadkiem w niedawne święto narodowe), potem do obozów odjechało jeszcze więcej osób, tym razem nie tylko do Gusen, ale i do innych. Wojny nie przeżyło 85 mieszkańców Ostrzeszowa i okolic wywiezionych do niemieckich obozów koncentracyjnych, a większość z nich była osadzona w KL MG. Jedną z najliczniejszych grup zawodowych wśród więźniów z tego terenu byli nauczyciele i z 16 wywiezionych nieprzypadkowo prawie wszyscy zostali zamordowani.

~ Tomasz Kostek Górecki, Klub Kaliszan w Warszawie

Cały artykuł dostępny jest w nr 48 (1252) "Tygodnika Kępińskiego".

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!