Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Jana, Pauliny, Rudolfiny 26 Czerwca 2022, 22:14
Dziś 23°C
Jutro 30°C
Historia
7 Kwietnia, 2022

Historia: Ludzie od „Babinicza”

W tekście Krzysztofa Pięciaka przypominamy wydarzenia, jakie miały miejsce 77 lat temu w naszym powiecie opisane szerzej w książce „W oddziale Babinicza. Działalność oddziału konspiracyjnego Wojska Polskiego Jastrzębie, Oświęcim i losy jego partyzantów” wydanej w tym roku przez Instytut Pamięci Narodowej.

Była jesień roku 1994, może 1995, gdy w lesie za Aniołką Drugą koło Trzcinicy (powiat Kępno) Kazimierz Woźnica znalazł oparty o drzewo ryngraf. „W pierwszych latach to myśmy sobie nie zdawali sprawy, co to jest, że to jest ten ryngraf” – mówiła Maria Woźnica, gdy ta historia stała się głośna.
„Ryngraf, cudownie ocalony” – tak o nim pisano, gdy okazało się, że wiąże się z partyzancką historią (zob. „Tygodnik Kępiński” z 28 lutego 2018 r.). Dziś można o niej opowiedzieć więcej.

~ Krzysztof Pięciak

Więcej w nr 14 (1473) 2022 r. „Tygodnika Kępińskiego”

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!