Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Ariadny, Jarosława, Roberta 8 Czerwca 2023, 07:34
Dziś 24°C
Jutro 24°C
Historia
22 Lutego, 2023

Historia: Kulisy wysadzenia wiaduktu na dworcu kolejowym w Kępnie

Wysadzenie wiaduktu na dworcu kolejowym w Kępnie było jednym z głównych zadań saperów z pododdziałów wojska polskiego rozmieszczonych na terenie powiatu w przypadku agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę. Zadanie to zostało wykonane w godzinach rannych, 1 września 1939 r., przez saperów zgrupowania płk Jana Zientarskiego. Wydarzenie to opisuje, na podstawie zachowanej dokumentacji, zdjęć, relacji i wspomnień, lokalny miłośnik historii regionu Paweł Golik z Łęki Opatowskiej.

Powiat kępiński w okresie przedwojennym był najbardziej, na południe, wysuniętym powiatem Wielkopolski, a jego zachodnia i południowa granica była jednocześnie granicą Polski i Niemiec. Dlatego też w polskim planie operacyjnym „Zachód” siły zbrojne, stacjonujące na tym obszarze, miały za zadanie rozpoznać nacierającego z zachodu przeciwnika, prowadzić działania opóźniające jego postępy w natarciu w celu uzyskania czasu do zorganizowania obrony przez polskie wojsko no głównej linii oporu.

~ Paweł Golik

Więcej w nr 8 (1518) 2023 r. „Tygodnika Kępińskiego”

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!