Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Marka, Wiktoryny, Zenona 29 Marca 2020, 22:27
Dziś 5°C
Jutro 3°C
Historia
28 Sierpnia, 2019

Historia: Konspiracyjne Wojsko Polskie – album fotograficzny

Instytut Pamięci Narodowej wydał interesujący album, w którym publikowane są dotąd nieznane zdjęcia z walki partyzanckiej Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

Paweł Wąs, Konspiracyjne Wojsko Polskie – album fotograficzny. „Do Polski Wolnej, Suwerennej, Sprawiedliwej i Demokratycznej prowadzi droga przez walkę ze znikczemnieniem, zakłamaniem i zdradą”, Łódź 2019, 464 stron.
W albumie przedstawiono dzieje niepodległościowej organizacji zbrojnej, zrzeszającej w głównej mierze byłych żołnierzy Armii Krajowej, której twórcą i dowódcą był kpt. Stanisław Sojczyński ps. „Warszyc”. Konspiracyjne Wojsko Polskie, działające w pierwszych latach powojennych na terenie województw: łódzkiego, śląsko-dąbrowskiego, poznańskiego i kieleckiego, liczące w szczytowym okresie kilka tysięcy żołnierzy, przez długi czas stawiało skuteczny opór komunistycznej władzy i masowym represjom ze strony Sowietów i ich polskich kolaborantów. W książce znajdują się informacje o żołnierzach podziemia niepodległościowego z powiatu kępińskiego.
Podstawę źródłową publikacji stanowią zróżnicowane materiały ikonograficzne z zasobu archiwalnego Instytutu Pamięci Narodowej, jak również Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy KWP, archiwów państwowych, muzeów oraz zbiorów prywatnych. Album składa się ze wstępu oraz czterdziestu pięciu rozdziałów z odrębnymi opisami, usystematyzowanych w układzie chronologiczno-rzeczowym. Całość jest uzupełniona wykazem skrótów, indeksem osobowym i bibliografią.

~ Oprac. m

Publikacja w ramach centralnego projektu badawczego IPN
„Podziemie niepodległościowe w Polsce 1944–1956”.
Do kupienia m.in. na: www.ipn.gov.pl

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!