Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Agnieszki, Amalii, Czecha 20 Kwietnia 2024, 18:26
Dziś 5°C
Jutro 6°C
Kępno
29 Stycznia, 2020

Historia: Kępińscy Woldenberczycy - część XI

Drukujemy ostatnią część historii kępnian w obozie w Woldenbergu autorstwa Izabeli Choraszewskiej.

Powojenna działalność Woldenberczyków

W ramach tego artykułu przedstawiłam w zarysie tylko niektóre zagadnienia związane z funkcjonowaniem Oflagu II C, w którym przebywali trzej mieszkańcy Kępna. Dokonując wyboru, starałam się skupić na problemach, poruszanych w pozostawionych przez nich dokumentach, pomijając wiele ciekawych kwestii, takich jak: działalność obozowej orkiestry i teatrów, twórczość artystów, plastyków i poetów, oraz aktywność sportowa, która odegrała ogromną rolę w zachowaniu właściwej kondycji fizycznej i psychicznej jeńców.
Ta szeroka i różnorodna działalność tysięcy polskich żołnierzy, stłoczonych przymusowo na stosunkowo niedużej powierzchni i odciętych od świata zewnętrznego, była jedyną możliwą do podjęcia przez nich formą walki z okupantem. Niestety, po wojnie często zarzucano im, że podczas gdy inni ginęli w obozach koncentracyjnych, oni przeczekiwali wojnę w niezagrażających ich życiu warunkach.

~ Izabela Choraszewska, fot.: Zbigniew Czarnecki, I. Choraszewska

Więcej w nr 5 (1362) 2020 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!