Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Ireny, Irminy, Stanisława 18 Września 2020, 21:18
Dziś 11°C
Jutro 18°C
Historia
16 Stycznia, 2020

Historia: Kępińscy Woldenberczycy - część IX

Publikujemy kolejną część historii kępnian w obozie w Woldenbergu autorstwa Izabeli Choraszewskiej.

Damazy Choraszewski
Damazy Choraszewski urodził się 20 września 1912 r. w Gnieźnie jako najmłodsze z trojga dzieci Józefa Małolepszego i Zofii z domu Fredyk.
Po ukończeniu szkoły powszechnej, uczęszczał do Państwowego Gimnazjum im. Bolesława Chrobrego. W 1931 r. otrzymał świadectwo dojrzałości, ale ze względu na trudną sytuację materialną nie mógł rozpocząć wymarzonych studiów. Postanowił więc wstąpić do wojska.
Służbę rozpoczął w 69. Pułku Piechoty, a w sierpniu 1931 r. dostał się do Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu. Ukończył ją 30 czerwca 1932 r., otrzymując tytuł podchorążego rezerwy. Po dwumiesięcznym kursie unitarnym w Centrum Wyszkolenia Broni Pancernych w Warszawie, służył w 1. Pułku Pancernym w Poznaniu.
Jesienią rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Poznańskim. Wstąpił do korporacji akademickiej „Sigismundii”. Należał też do Akademickiego Koła Gnieźnian, Związku Oficerów Rezerwy, Związku Polskiej Młodzieży Demokratycznej, Polskiego Czerwonego Krzyża i innych organizacji społecznych. Śpiewał w chórze akademickim oraz w cieszącym się dużą popularnością wśród studentów zespole wokalnym „VOX”, założonym w 1933 r. przez znanego gnieźnieńskiego kompozytora – Klemensa Waberskiego.


~ Izabela Choraszewska

Więcej w nr 3 (1360) 2020 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!