Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Benity, Maksymiliana, Teodozji 29 Maja 2020, 21:51
Dziś 11°C
Jutro 15°C
Historia
27 Listopada, 2019

Historia: Kępińscy Woldenberczycy - część III

Publikujemy kolejną część cyklu historycznego opisującego losy kępnian w niemieckim obozie w Woldenbergu.

Zenon Polak
Zenon Polak urodził się 9 lipca 1909 r. w Wieruszowie. Pochodził z niezamożnej, wielodzietnej rodziny rolniczo-robotniczej. Po ukończeniu nauki w miejscowej szkole podstawowej, od 1923 r. uczęszczał do neoklasycznego gimnazjum w Kępnie, do którego przez pięć lat dojeżdżał pociągiem. Wymagało to dużego wysiłku, ale narastająca w młodym Zenonie chęć zdobywania wiedzy przezwyciężała wszelkie niedogodności.
W 1929 r. otrzymał świadectwo dojrzałości i myślał o kontynuowaniu edukacji. Wspomina o tym w swoich zapiskach: „W dniu ukończenia gimnazjum miałem pełno nadziei na przyszłość. (…) Marzyłem o studiach, o skończeniu medycyny, prawa czy wyższej szkoły handlowej. Miałem lat dwadzieścia, a więc byłem w wieku, w którym, jak to się mówi, <<skrzydła rosną>>”.

~ Izabela Choraszewska

Więcej w nr 48 (1354) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

 

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!