Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Benedykta, Kariny, Olgi 11 Lipca 2020, 19:51
Dziś 13°C
Jutro 19°C
Historia
31 Października, 2019

Historia: Historia rodziny Mańkowskich z Grębanina i Słupi część VII

Drukujemy następną cześć historii rodziny Mańkowskich na podstawie książki „Kronika domowe Mańkowskich” autorstwa Emeryka Mańkowskiego wydanej w 2017 r.

Jadwiga (Niunia) Mańkowska
(1903-1947)
Córka Teodora i Anny - Jadwiga Mańkowska, urodzona w 1903 roku. Po nauce w Dreźnie, Krakowie i Poznaniu, wraz ze starszą o rok siostrą Magdaleną wyjechała do Paryża do Akademii Sztuk Pięknych. W latach dwudziestych wstąpiła do zakonu Sióstr Urszulanek. W zbiorach rodzinnych zachowało się jej zdjęcie w habicie z 1925 roku w San Remo z Władysławem, Aleksandrem i Stanisławem Morawskimi. Wystąpiła jednak z klasztoru. Od stycznia 1933 miała w Paryżu płatną posadę w szkole – a więc prawdopodobnie znalazła się tam już znacznie wcześniej i odbyła studia. Mając 32 lata wyszła w Paryżu za mąż za Janusza Strzałeckiego należącego do grupy kapistów.
Niewątpliwie znajomość Jadwigi i Magdaleny Mańkowskich ze środowiskiem późniejszych kapistów nie zaczęła się w Paryżu, ale w Krakowie – w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości, a może jeszcze przed zakończeniem I wojny światowej. Siostra Józefa Czapskiego – Maria Czapska wymieniała między innymi Marię Mańkowską (późniejszą zakonnicę Sacre Coeur) i Stanisława Szczepańskiego (artystę malarza, kolegę jej brata z akademii) jako członków wąskiego „koła” krakowskiego”.

~ Mirosław Łapa
(oprac. na podst. książki
Andrzeja Emeryka Mańkowskiego „Kronika domowa Mańkowskich”)

Więcej w nr 44 (1350) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!