Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Błażeja, Margerity, Saturnina 29 Listopada 2020, 14:44
Dziś 1°C
Jutro 1°C
Historia
23 Października, 2020

Historia: Gdzie w Kępińskiem ukrywał się Kornel Morawiecki? Część II

Publikujemy ostatnią część opracowania na podstawie dokumentów Służby Bezpieczeństwa prowadzącej śledztwo w sprawie poszukiwania przewodniczącego Solidarności Walczącej Kornela Morawieckiego w naszym regionie. W poprzednim numerze „Tygodnika Kępińskiego” przedstawiliśmy poszukiwania w gminie: Bralin, Rychtal. Perzów, Łęka Opatowska i Trzcinica.

W raporcie podkreślono, że warunki do ukrywania obcych osób posiadają również znani z poglądów antysocjalistycznych - Ob. Bogdan Pilarski i jego kuzyn Lary, zamieszkali w miejscowości Krupka k/Bolesławca. B. Pilarski utrzymuje kontakty z byłymi działaczami Regionu Mazowsze między innymi Zbigniewem Bujakiem.
W czasie stanu wojennego wielokrotnie przebywali w ich miejscu zamieszkania zwalniani z internowania działacze „Solidarności”. Tu rozkazuje ppor. Józefowi Lenartowi, aby do końca czerwca 1987 r.: objąć szczegółową kontrolą operacyjną B. Pilarskiego i A. Larego pod kątem ustalania przebywających u nich osób z terenu Wrocławia, wykorzystując do tego celu KO „JR” oraz TW ps. „Skorpion”.
W swoim „planie” do WUSW we Wrocławiu szef kępińskiego SB szczególną uwagę poświęcił aktywnym opozycjonistom z Kępna, u których wsparcie mógłby uzyskać przywódca „SW” z Wrocławia. - Do 1984 roku w Kępnie działała zorganizowana struktura „Solidarności” nosząca krypt. „HARPUN”. W skład tej grupy wchodzili Włodzimierz Jędrasik, Maria Bykowska, Józef Handrysik, Ryszard Żogło, Wojciech Fołta, Wiesław Kołodziejczyk (prócz wymienionych w raporcie w grupie tej działali również: Alicja Toporowicz, Henryk Müller, Czesław Gudra, Mirosław Łapa). Grupa ta utrzymywała kontakty z punktem kolportażu nielegalnej literatury znajdującym się w mieszkaniu Anny Litwickiej zamieszkałej we Wrocławiu przy ul. Dembowskiego 74/4.

~ Mirosław Łapa

Więcej w nr 43 (1400) 2020 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!