Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Jagienki, Kamili, Korneliusza 17 Września 2021, 03:37
Dziś 19°C
Jutro 16°C
Historia
2 Września, 2021

Historia: Dzieje kępińskiej synagogi – część I

W tym roku tutejsza murowana synagoga obchodziła 204 lata istnienia. Przez wiele lat tętniło w niej życie religijne, jednak od ponad 81 lat niszczeje i systematycznie popada w ruinę. Ma to zmienić się za pośrednictwem pozyskanych w ubiegłym roku środków z funduszy zewnętrznych, ale jak do tej pory żadne realne prace budowlane przy ul. Łazienkowej, gdzie stoi monumentalna budowla nie rozpoczęły się.

Okres napoleoński przyniósł wielkopolskim Żydom znaczne obciążenia podatkowe, między innymi z tytułu utrzymania armii oraz przymusu kwaterowania wojska. Bardzo dotkliwie odczuli to kępińscy Żydzi, gdyż przez przygraniczne miasto przetaczały się stale liczne kolumny wojsk. Z tego też powodu, po upadku Księstwa Warszawskiego w 1813 r., Żydzi z radością powitali oddziały rosyjskie, albowiem przypuszczali, że car Aleksander I poprawi ich trudną sytuację materialną.

~ Mirosław Łapa

Więcej w nr 34 (1443) 2021 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!