Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Jarosława, Marka, Wiki 25 Kwietnia 2024, 13:13
Dziś 6°C
Jutro 14°C
Kępno
6 Lutego, 2020

Historia: Czas omija miejsca, które wspominamy - część I

Prezentujemy Państwu dzisiaj pierwszą część dziejów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Kępnie. W ten sposób chcemy zasygnalizować, że zbliża się termin uroczystości związanych z jubileuszem 100-lecia szkolnictwa zawodowego w powiecie kępińskim. Z tej okazji powstaje również druga część monografii zatytułowanej „Wspomnienia z tamtego wczoraj”. Dyrekcja i nauczyciele Zespołu zapraszają do współpracy wszystkich, którzy swoimi wspomnieniami bądź materiałami, mogliby wzbogacić merytoryczną wartość powstającej publikacji. Autorki niniejszego artykułu mają nadzieję, że prezentowane fragmenty zainspirują przyjaciół, uczniów i dawnych pracowników szkoły do dyskusji na temat historii ZSP nr 1 w Kępnie.

Pierwsze przedwojenne wzmianki

Pierwsze wzmianki o powstaniu szkolnictwa zawodowego w Kępnie pojawiają się
w 1891 r. Wówczas to wprowadzono w życie niemiecką ustawę procedurową z 1 czerwca 1891 r., która nakładała na rzemieślników i kupców kształcących uczniów obowiązek posyłania ich do szkoły. 1 października 1891 r. Zarząd Miasta Kępna na mocy miejscowego statutu powołał taką właśnie szkołę. Pierwszym kierownikiem tej placówki został A. Müller. Nauka była bezpłatna, finansowana przez skarb państwa i Zarząd Miasta, który również zapewniał potrzebne pomieszczenia.
Za umowną datę powstania polskiego szkolnictwa zawodowego w Kępnie przyjmuje się 1920 r. Jest to rok powstania polskiej Zawodowej Szkoły Dokształcającej dla młodzieży kształcącej się w handlu i rzemiośle. Dyrektorami tej szkoły byli: w latach 1920–1922 - Stanisław Ciesielski, 1922-1931 – Jan Błaszczyk, a 1931–1939 - Józef Halardziński. Jak podają źródła, w latach 1937–1938 uczęszczało do niej 186 uczniów. W 1939 roku szkole przydzielono dwóch stałych nauczycieli, wcześniej zajęcia prowadzone były przez fachowców posiadających egzamin czeladniczy.

~ Beata Wylęga-Grygierzec, Grażyna Gatner

Więcej w nr 6 (1363) 2020 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!