Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Ilony, Jerzego, Wojciecha 23 Kwietnia 2024, 22:03
Dziś 6°C
Jutro 8°C
Historia
8 Kwietnia, 2020

Historia: Bohater powrotu Kępna do Polski

1 kwietnia minęła 119. rocznica przybycia do Kępna duszpasterza, zdolnego i energicznego ks. Ignacego Nowackiego, stąd ks. Marek Zawisła, duszpasterz z kępińskiej parafii pw. Matki Bożej Różańcowej, opracował biografię tego wyjątkowego kapłana.

100 lat temu, 17 stycznia 1920 r. na kępińskim rynku, uroczystą mszę świętą odprawił ks. proboszcz Ignacy Nowacki. Do dzisiaj w tym miejscu, na kamienicy Rynek 3, znajduje się tablica poświęcona powstańcom wielkopolskim.
Sprawy historyczne nie dzieją się same. Zazwyczaj za sprawami wielkimi stoją odpowiedzialni ludzie, którzy umiejętnie potrafią pokierować kolejami dziejów. Podobnie było z włączeniem Kępna do terytoriom świeżo odrodzonej Polski, po pierwszej wojnie światowej.
Dlaczego świętujemy okrągłą rocznicę powrotu Kępna do Macierzy Rzeczypospolitej dopiero w styczniu 2020 r., a nie w listopadzie 2018 r., gdy cała Polska obchodziła setną rocznicę odzyskania niepodległości?
Sedno odpowiedzi znajduje się w zdaniu: „Kępno przyznane zostało Polsce dzięki temu, że wśród jego mieszkańców przeważali Polacy, którzy mimo wielkiego nacisku niemczyzny manifestowali w okresie zaborów swój patriotyzm i brali czynny udział w życiu narodowym”.
Zatem należy postawić pytanie, czy Niemcy rzeczywiście stawiali znaczący opór, przed ostatecznym wycofaniem się z Kępna po I wojnie światowej?

~ Ks. Marek Zawisła

Więcej w nr 15 (1372) 2020 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!