Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Arkadii, Krystyna, Stanisławy 13 Listopada 2019, 19:53
Dziś 5°C
Jutro 7°C
Rozrywka
28 Czerwca, 2019

Donaborów: Donaborowie, cóż opowiesz o magicznej nocy?

22 czerwca br. gmina Baranów zaprezentowała „Noc świętojańską z pieśnią ludową”. Noc świętojańska, noc kupały, sobótka, kupalnocka – chociaż nazw jest kilka, dotyczą tego samego, prastarego, pogańskiego święta, które na poczet wkroczenia chrześcijaństwa na polskie ziemie zyskało inny wymiar. To najkrótsza noc w roku, otoczona tajemnicami i magicznymi mocami.

O tym, jak wiele jest pięknych obrzędów i tradycji zakorzenionych w naszej kulturze, możemy przekonać się przy okazji niejednej uroczystości. Jednocześnie wiele jest świąt pogańskich, które pojawiają się także w kulturach innych krajów. Przykładem jest noc świętojańska, inaczej zwana nocą kupały. Według tradycji słowiańskiej było to święto wody, ognia i miłości. Wzrost popularności ludowych przekazów, folkloru i tradycji powoduje, że dawne obrzędy wracają do łask. Coraz częściej w polskich miastach pojawiają się obchody nawiązujące do tradycyjnych rytuałów, jak chociażby wskrzeszona przez gminę Baranów przed rokiem „Donaborowska noc świętojańska”. I tym razem połączono ją z pieśnią ludową w wykonaniu zespołów wokalnych. Włożono sporo wysiłku, by tego popołudnia oraz nocy było i atrakcyjnie, i zabawnie.

~ ems

Więcej w nr 26 (1332) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!