Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Antoniego, Henryki, Mariana 17 Stycznia 2020, 22:20
Dziś 2°C
Jutro 5°C
Kultura i oświata
15 Maja, 2019

Donaborów: 70 aktywnych lat

70. rocznica powstania Koła Gospodyń Wiejskich w Donaborowie.

W sobotę, 11 maja br., Koło Gospodyń Wiejskich w Donaborowie świętowało 70. rocznicę powstania. Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta odprawiona przez proboszcza ks. Tomasza Szymczaka w kościele pw. św. Marcina w Donaborowie.
Po niej panie – członkinie Koła – oraz zaproszone osoby przeszły do sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Donaborowie. Przewodnicząca Koła, Małgorzata Gruszka, przywitała licznie zebranych gości, po czym przedstawiła okoliczności założenia Koła Gospodyń Wiejskich w Donaborowie w 1948 roku oraz historię rozwoju i działalności organizacji. Wspomniała osoby zasłużone, które zostały obdarowane okolicznościowymi pamiątkami i kwiatami.
Po licznych gratulacjach i życzeniach od reprezentantów miejscowych oficjeli rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez członkinie Koła pod kierunkiem nauczycielki Małgorzaty Dąbrowskiej. Na scenie, doskonale odtwarzającej starą wiejską chatę, z dawnymi meblami, sprzętem gospodarstwa domowego i makatkami, pojawili się Dziad i Baba – najpierw młodzi, potem w sile wieku, aż po wiek sędziwy. Dowcipne dialogi i humorystyczne scenki przeplatane były śpiewem piosenek ludowych: „Zielony mosteczek”, „W zielonym gaju”, „Ojciec Wirgiliusz” i innych oraz tańcem okazjonalnego zespołu „Filipinki”. Paniom towarzyszyły dzieci w różnym wieku, a wszyscy byli ubrani w ciekawe stroje nawiązujące do dawnych zwyczajów i mody. Po występie aktorzy zebrali owacje na stojąco.

~ LW

Więcej w nr 20 (1326) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!