Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Bogumiła, Diany, Małgorzaty 10 Czerwca 2023, 10:18
Dziś 19°C
Jutro 21°C
Kępno
10 Listopada, 2017

Domanin: Z OSP Domanin spadnie ciężar utrzymania sali

Przekazanie Domu Strażaka w Domaninie Gminie Kępno.

Dotychczas Dom Strażaka w Domaninie był własnością jednostki OSP Domanin. – W całej gminie tylko OSP Domanin posiadała Dom Strażaka na własność. Było to nasze mienie, o które musieliśmy dbać i utrzymywać z własnych funduszy – mówi prezes OSP Domanin Adam Rybczyński. Środki na remonty pochodziły głównie z funduszu sołeckiego, a o tym, na co zostaną one przekazane, decydowali mieszkańcy podczas zebrań wiejskich. Zawsze zgodnie orzekano, aby środki z funduszu przeznaczonego dla wsi były inwestowane właśnie w ten obiekt. – O przeznaczeniu środków z funduszu sołeckiego decyduje nie tylko Rada Sołecka i sołtys, ale również mieszkańcy wsi. Poprzez głosowanie podczas zebrań decyduje się o tym, w jaki sposób te środki mają być zagospodarowane. Do tej pory zawsze były one przekazywane na Dom Strażaka, ponieważ jest to główny obiekt w naszej wsi, niejako jej centrum, więc był to zawsze priorytet wsi – zaznaczył. W ostatnim czasie sala została odnowiona, wymienione zostały wszystkie okna i drzwi, wyremontowano kuchnię i wymieniono podłogę. Również o środki na ubezpieczenie czy bieżące utrzymanie obiektu musieli zadbać mieszkańcy Domanina, na czele z OSP.
Teraz OSP Domanin zrzuciła ten ciężar ze swoich barków, a finansowanie remontów i utrzymania Domu Strażaka będzie leżeć w gestii Gminy Kępno. Zdecydowano, że sala zostanie przekazana na rzecz Gminy, aby to ona pokrywała koszty utrzymania obiektu. W tym celu podpisano stosowną umowę. – Nasza jednostka jest mała i nie potrafimy utrzymać tego obiektu z własnych środków. Dotychczas wszystkie koszty inwestycyjne były ponoszone z funduszu sołeckiego i funduszy straży, jednak potrzeby sali są coraz większe, konieczne jest założenie ogrzewania, remont dachu itp., do tego ubezpieczenie, bieżące utrzymanie i inne koszty. Nie jesteśmy tak bogatą jednostką, aby było nas stać na utrzymanie i remonty Domu Strażaka, zwłaszcza, że jest to duży obiekt, dlatego teraz zajmie się tym nowy właściciel, czyli Gmina Kępno – wyjaśnił A. Rybczyński.
Jednostka OSP otrzymała jednak obiekt w użyczenie, co oznacza, że nadal będzie mogła z niego korzystać. – Gmina, tak jak jest w przypadku wszystkich Domów Strażaka w gminie, oddaje salę w użyczenie Zarządowi OSP Domanin, więc praktycznie nic nie zmieni się w użytkowaniu tego obiektu, Gmina przejmie jedynie ponoszone na jego utrzymanie koszty. Z kolei środki z funduszu sołeckiego będą teraz mogły być przeznaczane na inne inwestycje – tłumaczy prezes.
Zadowolony z przekazania Domu Strażaka jest również burmistrz Piotr Psikus. – Współpracujemy z takimi jednostkami jak OSP Domanin, która sama doszła do przekonania, że nie jest w stanie utrzymać z własnych funduszy tak dużego obiektu, jakim jest Dom Strażaka w Domaninie. Ta jednostka, w ramach współpracy z samorządem, zwróciła się do nas, czy Gmina Kępno nie przejęłaby obiektu. Taka zgoda jest, sala została przekazana i będzie utrzymywana ze środków z budżetu gminy Kępno. Jednak zarządzającym tym obiektem, który otrzyma go w użyczenie, nadal będzie OSP Domanin. Dla jednostki nic się nie zmieni, spadnie z nich jedynie ciężar poszukiwania środków na remonty, na bieżące utrzymanie obiektu, teraz będzie to ciężar Gminy Kępno, natomiast OSP Domanin nadal będzie wykorzystywać ten obiekt na cele kulturalne, społeczne, ale również przeciwpożarowe – podkreślił burmistrz.

~ KR

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!