Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Bony, Horacji, Jerzego 24 Kwietnia 2019, 12:29
Dziś 18°C
Jutro 20°C
Kultura i oświata
11 Kwietnia, 2018

Bruksela: Europa przy wielkopolskim stole wielkanocnym

Reprezentantki Lokalnej Grupy Działania Wrota Wielkopolski wzięły udział w prezentacji wielkopolskich LGD w Brukseli.

27 marca 2018 roku w Parlamencie Europejskim w Brukseli był dniem Lokalnych Grup Działania z Wielkopolski. Poseł do PE Andrzej Grzyb we współpracy z wicemarszałkiem województwa wielkopolskiego Krzysztofem Grabowskim, reprezentującym Samorząd Wojewódzki, zaprosił do Brukseli przedstawicieli LGD z całego regionu, by zrealizować wydarzenia „Europa przy wielkopolskim stole wielkanocnym”.
Do Brukseli przybyło 26 LGD, w tym Stowarzyszenie Wrota Wielkopolski, które reprezentowane było przez przewodniczącą Rady LGD Renatę Gość oraz członka Zarządu LGD Dominikę Drapiewską.
W ramach całodniowego programu zorganizowano konferencję ekspercką z udziałem przedstawicieli instytucji UE, Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz przybyłych LGD. Konferencja miała na celu zebranie i przekazanie doświadczeń wielkopolskich LGD korzystających z dotychczasowych budżetów UE oraz przedstawienie ich wniosków na przyszłość. LGD miały również okazję do dyskusji z przedstawicielami Komisji Europejskie oraz Parlamentu Europejskiego, którzy przedstawili m.in. informacje o rozpoczynających się pracach nad programowaniem budżetu UE po 2020 r. W panelu konferencji udział wzięli: A. Grzyb - współprzewodniczący polskiej delegacji w Grupie EPL w PE, K. Grabowski, Małgorzata Blok - przewodnicząca Wielkopolskiej Sieci LGD, dr Czesław Siekierski - poseł do PE, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Komisji Rybołówstwa (AGRI), Josefine Loriz-Hoffmann - dyrektor w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (DG AGRI), Krzysztof Hetman - poseł do PE, członek Komisji Rozwoju Regionalnego (REGI), Krzysztof Wójcik - przedstawiciel Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej (DG REGIO).
Wieczorem w największej przestrzeni wystawowej PE na stoiskach przygotowanych przez LGD prezentowano ich dorobek i potencjał w postaci materiałów informacyjnych, videoprezentacji, wytwarzanych produktów, warsztatów rękodzieła. Można było również skosztować lokalnych specjałów. Tematem przewodnim prezentowanej oferty były wielkopolskie tradycje wielkanocne.
Inaugurację wieczoru wzbogaciły występy folklorystyczne młodzieżowego szkolnego zespół z Bukówca Górnego, prezentujące m.in. ciągle żywe w regionie tradycje okołowielkanocne, takie jak „lotanie z klekotami” czy „nowe lotko” oraz występy Kramskiej Kapeli Podwórkowej. Występy wraz z prezentowaną ofertą wielkopolskich LGD były doskonałą promocją kultury Wielkopolski i okazją do przybliżenia regionu licznie przybyłym gościom z wielu krajów UE i spoza kontynentu.

~ Oprac. bem

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!