Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Jarosława, Marka, Wiki 25 Kwietnia 2024, 18:59
Dziś 6°C
Jutro 14°C
Historia
23 Listopada, 2018

Bralin: Upamiętnili poległych w Wielkiej Wojnie

Uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Bralinie.

W Bralinie uroczyste obchody przypadającej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się od złożenia przed Pomnikiem Pamięci Ofiar Represji i Walk o Wolność w Bralinie wiązanek kwiatów przez delegacje władz samorządowych, placówek oświatowych z terenu gminy Bralin oraz organizacji społecznych i stowarzyszeń, między m.in. Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów reprezentowanego przez przewodniczącego Oddziału w Bralinie Alojzego Leśniarka i przedstawicieli Akcji Katolickiej.
Podczas mszy świętej odprawionej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ks. Roman Krzyżaniak, braliński proboszcz, poświęcił tablicę upamiętniającą śmierć 36 dawnych mieszkańców Nowej Wsi Książęcej w I wojnie światowej. Poprzednia najprawdopodobniej została zniszczona przez żołnierzy Armii Czerwonej w styczniu 1945 r. Znajdowało się na niej 29 nazwisk. - Znaliśmy je – wyjaśnia Jacek Kuropka, regionalista. - Dzięki zachowanej do dziś fotografii pomnika. Ustalenia Piotra Lisa z Wrocławia sprawiły jednak, że mogliśmy teraz wypisać – mam nadzieję – wszystkich poległych, zmarłych i zaginionych żołnierzy. Dzięki Piotrowi wiemy, że ginęli oni niemal na wszystkich frontach I wojny światowej. We Francji, Belgii, Finlandii, a także na terenie dzisiejszej Białorusi i Polski.

~ Oprac. KR

Więcej w nr 47 (1302) 2018 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!