Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Jagienki, Kamili, Korneliusza 17 Września 2019, 02:47
Dziś 12°C
Jutro 14°C
Historia
2 Stycznia, 2019

Bralin: Przypomnieli o batyjózkowej tradycji

Jedną z bożonarodzeniowych tradycji na dawnym pograniczu Śląska i Wielkopolski jest chodzenie od domu do domu batyjózków. Niestety, zwyczaj ten – podobnie jak inne – na naszym terenie z biegiem lat zanika. Oby nie całkowicie.

Kolędnicy zawsze byli nieodłącznym elementem ludowego folkloru. Przed Bożym Narodzeniem w niedużych grupach wędrowali od domu do domu, dając krótkie przedstawienia i śpiewając kolędy. Tę piękną tradycję przypomniała niedawno grupa, spokrewnionych ze sobą, dorosłych mieszkańców Bralina i Nowej Wsi Książęcej: Anna i Bartłomiej Chałupkowie, Karolina i Bolesław Łukianowscy oraz Iwona i Grzegorz Łukianowscy. Trzeba przyznać, że aktorstwo mają we krwi. Trudno się dziwić, bo część z tych osób swój debiut w roli batyjózków miała już w 1994 r.

~ Jacek Kuropka

Więcej w nr 1 (1307) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!